Je dost možné, že jste se s tímto tvrzením už někdy setkali, a byť to nezní zrovna hezky, něco na tom bude: Češi jsou spíše bručouni. Samozřejmě, žije se tu dobře. Víme to my a potvrzují to i expati. V žebříčku kvality života každoroční studie Expat Index, Česko zaujalo sedmé místo před zeměmi jako Finsko, nebo dokonce Nizozemsko a Japonsko. Ať už to tedy tak vypadá nebo ne, náš životní styl je skutečně nadstandardní. A pokud je tu problém, tak bude nejspíše jinde.
Z hlediska toho, jak dobře se zde expatům pracuje, jsme skončili na horních příčkách. Stejně jako v případě kariérních příležitostí. Skoro 70 % expatů se líbí jejich pracovní vyhlídky, a téměř 85 % z nich si pochvaluje stav naší ekonomiky. Výborně jsme na tom i v dostupnosti dětské péče a vzdělání, a také v rámci takzvaného indexu rodinného života. A v čem zaostáváme? Podle cizinců pracujících v Česku je to digitalizace a vlídnost místních obyvatel. V magické sekci Friendliness jsme totiž skončili na 62. místě. A to ze 64. Největším problémem tedy je, že problém máme, respektive jsme bručouni.
Podle cizinců je například atmosféra na českém pracovním trhu skvělá. V porovnání s jihem Evropy nebo ostatními zeměmi bývalého východního bloku je tu více možností. Češi mají skvělé nápady, chuť vytvářet a pracovat v týmu. Je tu také spousta příležitostí což je příznivé prostředí například pro startupy. Praha si navíc začíná budovat pověst evropského technologického centra, které je srovnatelné s Londýnem či Berlínem.
Řada cizinců žijících v Česku ale také zmínila negativa, mezi nimiž je například situace na trhu s nemovitostmi a samotní Češi. Ti jsou podle zahraničních studentů a zaměstnanců neochotní a nepříjemní. Jazyková bariéra je navíc příliš velká a čeština je těžký jazyk.
Pokud se obklopíte pouze Čechy, do roka jste pryč. Pokud trávíte čas a pracujete s expaty, budete šťastnější.
„Po třech a půl letech života v Česku jsem k místním vůbec nepřilnul,” říká osmadvacetiletý expat z Ameriky. „Pokud se obklopíte pouze Čechy, do roka jste pryč. Pokud trávíte čas a pracujete s expaty, budete šťastnější,“ přiznává. Celkově si ale většina cizinců život zde chválí a tvrdí, že Česko nabízí nadstandardní podmínky pro život.
A co teď s tím? Vždy se samozřejmě můžeme odvolávat na to, že už jsme prostě takový a nikdy se nic nezmění. Nebo to můžeme zkusit pojmout jako mladší generace a najít si svou cestu ke štěstí. Ona totiž mladší generace je celkově mnohem více otevřená světu, mnohem více se setkává i s dalšími národy, a proto má také mnohem větší povědomí o tom, že to jde i jinak. Optimističtěji a s radostí do života.
Jak se učit optimismu
Změnit pohled na svět není tak těžké, jak to může vypadat. Jsou tu ale tři kroky, bez kterých to nepůjde: uvědomit si, že potřebuji změnu, začít registrovat a transformovat své myšlení a obklopit se těmi správnými lidmi. Je totiž pravdou, že lidé se snadno nechají strhnout davem a není vždy jednoduché bojovat proti konvencím nebo názoru většiny. Mnohem lépe v tomto případě bude fungovat seznámení se s novými lidmi, kteří mají to správné mentální nastavení a v ideálním případě vás motivují. Zkrátka vám jsou vzorem. S takovými lidmi je mnohem snazší trávit čas, plánovat a zažívat společně okamžiky, a také akceptovat rady. Ty bychom zároveň měli akceptovat pouze od lidí, kteří žijí životem, jaký bychom chtěli mít i my. Tedy od těch, kteří nás inspirují. Vidíte? Jsme opět u toho.
A právě takovým vzorem nám mohou být ostatní národy. Tak se pojďme inspirovat, otevřít se i jiným názorům a pohledům na svět. Železná opona padla před více než třiceti lety a my se už nemusíme uzavírat nebo omezovat. Naopak. Pokud se rozhodneme pro změnu, která nás povede ke šťastnějšímu a optimističtějšímu životu, ocení to nejen ostatní, ale především my sami. S úsměvem na rtech se zkrátka žije lépe. :)
Související témata
Další články
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?