Babí léto a brzký podzim je ideálním obdobím na odpočinek, relaxaci a vychutnávání si krásných okamžiků venku. Svět se konečně - po létě - zase trošku ustálí a příroda nás začne okouzlovat pestrými barvami, vůní spadaného listí i příjemným, osvěžujícím počasím. Pokud na toto období nemáte plány, ale doma se vám sedět nechce, máme pro vás návrh! Přidejte se k nám a vyrazte na vinobraní!
Vinobraní a slavnosti vína jsou skvělou příležitostí, jak strávit čas s rodinou nebo přáteli, objevovat nové chutě, užít si poslední paprsky slunce, a podpořit také místní vinaře. Ať už jste znalci vína, nebo jen milovníci dobré zábavy, tato slavnost vás jistě nadchne.
Tradice vinobraní
Vinobraní je tradiční slavnost sklizně hroznů, která má v Česku dlouhou historii, sahající až do středověku. Zatímco pěstování vinné révy a výroba vína se v českých zemích datuje již do období Velké Moravy (9. století), největší rozvoj vinohradnictví nastal za vlády Karla IV. ve 14. století, který podporoval pěstování révy a sám nechal zakládat vinice. Karel IV. proto dokonce přinesl do Čech kvalitní odrůdy révy z Burgundska a vinařství se postupně rozšiřovala. Na podporu vinařství byl také vydán zákon, který nařizoval výsadbu vinic. A vinobraní se stalo pevnou součástí života v regionech, kde se pěstovala vinná réva, zejména na jižní Moravě a v Čechách, v okolí Mělníka a Litoměřic. V období 18. a 19. století byla produkce vína v Čechách i na Moravě významně ovlivněna klimatickými změnami, válkami a chorobami révy, ale tradice vinobraní zůstala pevně zakotvena. Po první a druhé světové válce došlo k úpadku vinařství, zejména kvůli kolektivizaci zemědělství. Přesto se vinobraní konala dál, i když často v menším rozsahu. Vinařská tradice zažila obrodu po roce 1989 a dnes je vinobraní jednou z největších kulturních a společenských událostí v regionech, kde se pěstuje vinná réva. Vinařské slavnosti přitahují tisíce návštěvníků z Česka i ze zahraničí.
Ochutnávka vína, burčáku, a mnohem víc
Jedním z hlavních lákadel vinobraní je samozřejmě samotná ochutnávka vín. Zde se představují různá vinařství z regionu, která nabízejí svá vína. Každý stánek má obvykle na výběr několik druhů vín, včetně bílých, červených a růžových vín, a často i speciální nebo unikátní odrůdy. Dalším velkým lákadlem, a zároveň českou unikátností, je burčák, tedy částečně zkvašený mošt, který je v této sezóně neodmyslitelnou součástí slavností. Burčák je typický svou sladkou a jemně perlivou chutí a představuje první fázi výroby vína. Pokud jste ho ještě neochutnali, podzimní vinobraní je ta nejlepší příležitost. Ale pozor! Burčák je nápoj s krátkou trvanlivostí, takže je třeba si ho vychutnat co nejdříve. Kromě vína a burčáku můžete na vinobraní ochutnat i různé kulinářské speciality. Stánky s jídlem nabízejí typické české pokrmy, jako jsou bramboráky, pečené maso, uzeniny, sýry i sladké. K tomu všemu hraje lidová hudba a vystupují folklórní soubory, které dodávají akci jedinečnou atmosféru. Tak co, už jsme ve vás probudili toho správného vinařského ducha?
Kam na ta nejlepší vinobraní v Česku
Existuje mnoho skvělých míst, kde si v Česku můžete tyto tradiční slavnosti užít. Takže, kam na vinobraní vyrazit?
Valtické vinobraní 2024
Kdy: 4. - 5. 10. 2024
Město Valtice s partnery pořádá na začátku října nejočekávanější akci roku, v srdci Lednicko-valtického areálu. Valtické vinobraní je jedno z nejkrásnějších,a to i díky své zámecké atmosféře. Pokud jste tedy nestihli Pálavu nebo Mikulov a chcete si užít tradiční moravské vinobraní, máte ještě možnost.
Muzejní vinobraní ve Valticích 2024
Kdy: 5. 10. 2024
A ve Valticích ještě zůstaneme. Jižní Morava je totiž svými vinicemi známá, jako žádný jiný region a vinobraní jsou pro ně vrcholem sezony. Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny se tak rozhodlo pro své příznivce v sobotu 5. října uspořádat Vinobraní v muzeu. A degustovat zde mohou všichni! Dospělí i děti!
Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2024
Kdy: 5. - 6. 10. 2024
Hrad Loket je svým vinobraním pověstný. Atmosféru akce zde totiž dotváří středověké prostředí hradu Loket, který je dominantou regionu, a návštěvníci se každý rok mohou těšit i na historické kostýmy, ukázky řemesel, dobové trhy, divadelní představení a tradiční českou hudbu. Stejně jako v posledních letech se i letos drží motta: „Když vchází víno, odcházejí tajnosti”.
Vrbovecké vinobraní 2024
Kdy: 26. 10. 2024
Naším tipem na závěr je slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu zde slaví ve Sklepní uličce největší vinařskou událost. A těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál. Zkrátka vše, co k tradičnímu vinobraní patří.
Další články
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
K oslavám nového roku patří i šampaňské. A ať už si s ním připíjíte, nebo jej darujete, stáváte se společně s ním součástí jedinečného a bublinkami prodchnutého světa. Dnes si budeme připíjet a oslavovat krále mezi šampaňskými - Moët Chandon. Tedy vlastně život a dílo jeho zakladatele a šlechtice - Clauda Moëta.
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?