Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Evropa chystá vlastní AI jazykový model, pod vedením Univerzity Karlovy

Zprávy

20. 2. 2025

5 minut čtení

Evropa chystá vlastní AI jazykový modul, pod vedením Univerzity Karlovy Foto: freepik.com

Evropa chystá vlastní AI jazykový modul OpenEuroLLM, pod vedením Univerzity Karlovy

Evropa si dala za cíl konkurovat americkým a čínským technologickým gigantům, a to v oblasti umělé inteligence (AI). Výsledkem je začínající projekt jazykového modelu OpenEuroLLM pro komerční, průmyslové a veřejné služby. Ten bude financován Evropskou komisí v rámci programu Digitální Evropa a koordinovat ho bude Univerzita Karlova.

V oblasti AI se Evropa rozhodla podniknout strategický krok k posílení své digitální suverenity a konkurenceschopnosti. Nový projekt OpenEuroLLM, koordinovaný Univerzitou Karlovou, si klade za cíl vyvinout rodinu vícejazyčných velkých jazykových modelů (LLM), které budou otevřené, transparentní a v souladu s evropskou regulací. Tento ambiciózní projekt financovaný Evropskou unií z programu Digitální Evropa ve výši 37 milionů eur (v přepočtu více než 942 milionů korun) představuje dosud největší iniciativu v oblasti AI, koordinovanou z České republiky.

První modely by mohly být zveřejněny již v průběhu roku 2026. Očekává se, že budou plně kompatibilní s evropským Aktem o umělé inteligenci, který stanovuje přísné standardy pro transparentnost, etiku a bezpečnost AI.

Evropa chystá vlastní AI jazykový modul, pod vedením Univerzity KarlovyFoto: freepik.com

Evropa chystá vlastní AI jazykový modul opeEuropeLLM, pod vedením Univerzity Karlovy

Evropská alternativa ke globálním AI gigantům

Cílem projektu OpenEuroLLM je vytvořit výkonné AI modely pro komerční, průmyslové a veřejné služby, které budou plně otevřené a přístupné pro další výzkum i praktické nasazení. Tento krok přímo odpovídá na potřebu Evropy konkurovat silným americkým a čínským společnostem, jako jsou OpenAI, Google, Baidu nebo DeepSeek.

Projektu se účastní přes dvacet výzkumných institucí, firem a superpočítačových center EuroHPC napříč Evropou. Hlavním koordinátorem je profesor Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a spoluvedoucím projektu je Peter Sarlin z finské AI společnosti AMD Silo AI. Mezi další klíčové partnery patří výzkumné instituce a univerzity z Francie, Německa, Švédska, Finska a Norska, ale také evropské firmy specializující se na AI.

Otevřená věda i transparentnost

Jednou z hlavních předností OpenEuroLLM bude jeho otevřenost. Modely budou vyvíjeny s důrazem na transparentnost a soulad s evropskými hodnotami. Univerzita Karlova proto již spolupracuje s komunitami podporujícími otevřenou vědu, jako jsou LAION, OpenML a open-sci. Celý projekt poté bude pravidelně publikovat výsledky pod open-source licencí. Tento přístup nejenže podporuje vědeckou spolupráci, ale zajišťuje i plnou kontrolu nad daty a algoritmy. Evropské firmy i veřejné instituce tak získají možnost využívat pokročilé jazykové modely bez nutnosti spoléhat se na technologie vyvinuté mimo Evropu.

Transparentní modely s otevřeným zdrojovým kódem demokratizují přístup k vysoce kvalitním technologiím v oboru umělé inteligence a posílí schopnost evropských firem konkurovat na globálním trhu.

Univerzita Karlova jako vedoucí projektu

Nad projektem OpenEuroLLM bude dohlížet konsorcium předních evropských výzkumných institucí, firem a center EuroHPC, které koordinuje Jan Hajič z Univerzity Karlovy a spoluvede Peter Sarlin (AMD Silo AI, Finsko). „Transparentní modely s otevřeným zdrojovým kódem, vyhovující i evropské regulaci, demokratizují přístup k vysoce kvalitním technologiím v oboru umělé inteligence a posílí schopnost evropských firem konkurovat na globálním trhu a veřejným organizacím umožní poskytovat účinné veřejné služby,“ vysvětlil prof. Jan Hajič z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Projekt podle Univerzity Karlovy reflektuje snahu zvýšit konkurenceschopnost Evropy a zajistit její digitální suverenitu. Velké jazykové modely vyvíjené v rámci tohoto projektu budou navrženy v souladu s evropskými regulačními rámci. Evropský akt o umělé inteligenci, schválený europoslanci na jaře loňského roku, přitom vstoupil v platnost v srpnu a jeho plná implementace se očekává za dva roky, s výjimkami pro vybrané oblasti.

Financování AI modelu OpenEuroLLM

Projekt OpenEuroLLM získal pečeť STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) a bude financován z programu Digitální Evropa. Kromě samotného grantového financování ze strany EU je projekt podporován i soukromým sektorem, jako jsou například společnosti Siemens nebo Airbus.

S částkou 37 milionů eur sice hovoříme o poměrně omezenému rozpočtu (ve srovnání například s americkými AI firmami), na druhou stranu by výhodou mohlo být zapojení komerčních partnerů, jako je AMD Silo AI, i nižší náklady na vývoj samotné AI, a to oproti předchozím rokům.

Snaha Evropy o technologickou nezávislost

Evropská unie si uvědomuje, že bez silné technologické nezávislosti bude těžší konkurovat globálním AI gigantům. A OpenEuroLLM má potenciál změnit současnou dynamiku a přinést do AI sféry silné evropské alternativy. Na druhou stranu je ale potřeba zůstat nohama na zemi. Spíše než o přímou konkurenci cutting-edge modelů půjde o vytvoření specializovanějšího evropského řešení. Navzdory tomu ale může projekt uspět, a to díky efektivnímu vývoji a spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingem se zabývá od roku 2016 a má zkušenosti s psaním SEO článků, případových studií, interview a PR článků. V Macchiatu působí jako šéfredaktor a orientuje se především na psaní rozhovorů a příspěvků o cestování, gastronomii a designu.

Další články

Rozhovor Marek Terzijský

„Boeing je letadlo, Airbus je víc počítač,” říká Marek Terzijský

Cestování

8. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Rozhovor o létání a moderních technologiích v leteckém průmyslu s Markem Terzijským, který brázdí oblohu v Boeingu 737.

Nové čipové centrum v Česku se napojí na nejvyspělejší prototypovací linky

Nové čipové centrum v Česku posílí evropskou pozici na trhu

Zprávy

4. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Česko se stává klíčovým hráčem v oblasti polovodičových technologií. V březnu zde začne fungovat nové evropské čipové centrum

Rozhovor Michaela Hodaňová

„Komunikuji otevřeně a ukazuji i všední dny,” říká Míša Hodaňová

Životní styl

6. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Fitness trenérku a autorku e-booků Michaelu Hodaňovu jsme zpovídali na témata cvičení, stravování a zdravého životního stylu.

Rozhovor Dominik Píchal

„Z německé kvality budou těžit i Češi,” říká zakladatel Grizly Dominik Píchal

Byznys

10. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Oříšky jsou v Česku velmi oblíbené. A možná i díky tomu si do našich kuchyní našla cestu značka Grizly, která je prodává.

rozhovor-vaclav-kocum-2

„Tento rok si představuji jako AI na steroidech,” říká Václav Kocum

Technologie

20. 1. 2025

Kateřina Rázlová

Od AI agentů, přes deepfaky a kybernetickou odolnost, až po kvantové počítače. Rok 2025 bude průlomový pro firmy i státy.

Nahoru