Češi se stále více zaměřují na nákup nemovitostí za hranicemi a kupují je za vlastní peníze, ale vypomáhají si i úvěry. A důvody? Plní si tím sny o životě v zahraničí, chtějí změnit životní styl, vytváří si zálohu na bydlení pro případ zhoršené politické a ekonomické situace, ale především sází na zhodnocení peněz ve stáří.
Trend nákupu nemovitostí v zahraničí nejvíce vzrostl v posledních dvou letech, a to i vzhledem ke zvyšujícím se cenám nemovitostí v Česku. Pro většinu z těch, kteří plánují nákup nemovitosti v následujících letech, je sice stále atraktivnější Česko, ale 20 % zájemců o koupi nemovitosti lákají právě ty za hranicemi naší země. A to je největší nárůst od roku 2022. Je tedy evidentní, že mnoho lidí, kteří pouze spekulovali o domově u moře nebo ve vysokých horách, pomalu začíná své plány realizovat.
Hlavními důvody přitom jsou možnost života v oblíbených destinacích, vytvoření „zadních vrátek“ pro případ zhoršení ekonomické nebo politické situace u nás, trvalá změna životního stylu a investování peněz do nemovitostí s výhodnějším zhodnocením. Prudký nárůst cen domů a bytů v Česku totiž ponouká našince, aby se poohlíželi po nemovitostech v zahraničí. Mezi nejoblíbenější destinace přitom patří rakouské alpy a země na jihu Evropy, jako je Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Zvyšuje se ale zájem i o nemovitosti v Egyptě. Téměř 90 % těch, kteří zvažují nákup domu nebo bytu v zahraničí zároveň uvádí, že rozhodujícím faktorem při koupi, je bezpečnost dané lokality, přičemž většina z nich považuje za bezpečnou téměř celou Evropu, kromě východu a Albánie.
Nejoblíbenější lokalitou je Španělsko, kde si nemovitost pořídilo 25 % z těch, kteří v cizině investovali. Na druhém místě je Itálie, kde investovalo 7 % případů. Dalšími státy jsou sousední Rakousko, Portugalsko, ale i Chorvatsko. Co se týče zemí mimo Evropu, zde v oblíbenosti vítězí Egypt a Bali v Indonésii.
Většina zájemců o nemovitosti v zahraničí přitom má v těchto lokacích jedno nebo dvě místa, kde se jim líbí, a na která chtějí vsadit. Navíc tam znají místní, kteří jim mohou pomoct s tipy na domy a byty na prodej. Pokud v tomto případě první volba nevyjde, zaměří se na druhou lokaci. A pak jsou tu zájemci, kteří si jednoduše řeknou, že si koupí nemovitost za hranicemi a musí se obrátit na realitní kancelář se zaměřením na zahraniční státy. V obou případech je ale potřeba si dát pozor na specifika dané země, která většinou souvisí s případy, kdy se čeští občané rozhodnou své nemovitosti dále pronajímat. Některé informace lze přitom nalézt na internetu, ale většinu je lepší probrat s odborníky.
A na investování do zahraničních nemovitostí se pomalu učí i banky, které jsou otevřeny těmto hypotečním úvěrům, ale mají své podmínky. Ve většině případů svým klientům na nákup zahraničních nemovitostí půjčí pomocí takzvané americké hypotéky. Ti ale na oplátku musejí dát v zástavu nemovitost v Česku.
Související témata
Další články
S Marikou jsme první rozhovor publikovali již v červenci, a od té doby se leccos změnilo. Kromě jiného dokončila a vydala třetí díl své knihy Deník letušky. V něm se dočtete o pikantnostech ze zákulisí práce pro jednu z nejslavnějších aerolinek světa nebo o práci letušky s HSP. A v našem článku naleznete také něco navíc. Marika se nám totiž svěřila s pasážemi, které raději vycenzurovala i ze samotné knihy.
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Ještě předtím, než se zítra všichni sejdeme s rodinami, budeme sledovat pohádky, přejídat se cukrovím a čekat na večer, máme pro vás jeden ryze tématický článek. Víte, jak říkají Ježíškovi v Itálii? Co jedí na Štědrý den v Německu? A kdy si rozbalují dárky ve Švédsku? My jsme to zjišťovali a už teď můžeme říct, že některé zvyky skutečně stojí za to sdílet.
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?