Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

„Komunikuji otevřeně a ukazuji i všední dny,” říká Míša Hodaňová

Životní styl

6. 3. 2025

10 minut čtení

Rozhovor Michaela Hodaňová Foto: Michaela Hodaňová

Fitness trenérka Michaela Hodaňová

Cvičení, vyvážená strava a správný životní styl jsou základem zdravého těla. Vytrvat v tom je ale věc jiná. A mnohdy nesnadná. Fitness trenérku, autorku e-booků o správném stravování a influencerku Michaelu Hodaňovou jsme na tato témata zpovídali. Tak pokračujte ve čtení a nechte se inspirovat tipy, jak získat formu i spokojenější a zdravější přístup ke svému tělu.

Dobrý den, Míšo, my jsme si vás pro dnešní rozhovor vybrali z jednoho prostého důvodu, a tím je vaše práce fitness trenérky i váš Instagram @miculkam, kde sdílíte tipy a rady, jak se udržovat v kondici. Jak jste se k tomu všemu dostala? Bavilo vás cvičení odjakživa nebo se jednalo spíše o souhru okolností?

Dobrý den, moc děkuji za takovou příležitost. I když to možná vypadá, že cvičím odjakživa, opak je pravdou. Jako malá jsem byla vedena spíš k hudbě, ale souhra okolností mě dovedla nejprve v pubertě ke sportovnímu aerobiku, a poté jsem objevila fitko, které mě zcela pohltilo.

Pravdou je, že lidé se po novém roce vždy nahrnou do posiloven. Kolik lidí u toho ale nakonec i zůstane? A co byste doporučila těm, kteří ztrácí chuť nebo motivaci?

Příval „ledňáčků” ve fitku pozorujeme každoročně. Obvykle vydrží tak 25 %, zbytek v průběhu února a března postupně odpadá. Další menší vlna pak přijde, když si lidé uvědomí, že za chvíli bude léto. Těm, kteří ztrácejí chuť nebo motivaci, ale zároveň to myslí vážně, bych doporučila, aby zvážili dohled trenéra, a to alespoň 1x týdně. Bude je to dlouhodobě motivovat, ale taky se naučí cvičit správně, dozví se mnoho praktických rad a tipů, a také se budou mít vždy na koho obrátit, když si nebudou vědět rady. Taková spolupráce a podpora může fungovat i online. Mým klientům také pomáhá, když mají jasně stanovený tréninkový plán, takže nemusí přemýšlet, co si který den odcvičit. Super je i cvičení s parťákem, protože často, když se nechce jednomu, ten druhý zafunguje jako takový „pohon”, a trénink pak může být i zábavnější. Způsobů, jak se do cvičení namotivovat, je tedy spousta!

Klíčem k dlouhodobým výsledkům je takový režim, který zapadá do životního stylu daného klienta.

Motivace je tedy jedním z nejdůležitějších faktorů při cestě za zdravějším tělem. Jak pracujete s klienty, které postupně přemůže únava nebo nedostatek disciplíny?

Únava je zcela běžná a zažívá ji občas každý. I já. Důležité je rozpoznat, co je únava, a co je lenost. Vnímám, že pravidelně nastavené tréninky klientům velmi pomáhají. Ve svém týdenním programu si na ně vyhradí čas. A i když od nich pak občas slyším typické: „Dnes se mi na trénink vůbec nechtělo a kdybych nebyl domluvený s tebou, tak asi cvičit nejdu,” vždy odchází s pocitem, že jsou rádi, že trénink odcvičili a těší se na další.

Rozhovor Michaela HodaňováFoto: Michaela Hodaňová

Fitness trenérka Michaela Hodaňová

Co považujete za nejdůležitější aspekt úspěšného tréninkového procesu?

Klíčem k dlouhodobým výsledkům není jen tvrdý trénink, ale především takový režim, který zapadá do životního stylu daného klienta. Když klienti najdou systém, který je baví a cítí, že jim přináší výsledky, pak se ze cvičení nestane jen povinnost, ale součást jejich životního stylu. Proto vždy kladu důraz na to, aby se klienti při tréninku cítili dobře, viděli progres (který nemusí znamenat jen číslo na váze), a zároveň si udrželi zdravý vztah ke svému tělu.

Jak jste výše zmínila, cvičení je jedna věc, ale správný životní styl je neméně důležitý. Máte nějaké oblíbené jídlo a tipy na nastavení správných lifestylových rutin?

Jsem velká milovnice jídla a věřím, že zdravý životní styl by neměl znamenat žádné extrémní omezování. Miluju těstoviny snad na všechny způsoby, ale třeba i úplně jednoduchého lososa s rýží.

Co se týče životního stylu, zaměřuji se na jednoduché návyky: dostatek pohybu během dne, pravidelné jídlo s vyváženým poměrem makroživin a kvalitní spánek, který je stále hodně podceňovaný. Myslím, že klíčem k dlouhodobému zdravému životnímu stylu je najít balanc. Užívat si dobré jídlo, hýbat se a hlavně se nestresovat, když zrovna režim není dokonalý. V životě přicházejí chvíle, kdy je potřeba dát přednost něčemu jinému. Důležité ale je, aby se člověk pak zase vrátil k těm zdravějším návykům. Já se v této situaci ocitla nedávno kvůli plánování svatby - nebyl čas na cvičení, zapomínala jsem na pravidelné jídlo, ale také jsem pak na sobě cítila pokles energie a síly. Takže jsem se po svatbě začala zase vracet k tomu, co mému tělu dělalo dobře. :)

Jaký je váš osobní pohled na populární výživové trendy, jako je například přerušovaný půst, keto dieta nebo rostlinná strava?

Nejsem velký fanda výživových trendů, které jsou založeny na vyřazení určitých druhů potravin, pokud na ně samozřejmě není daný člověk alergický. Zdravá strava by měla být dlouhodobě udržitelná, což taková keto dieta rozhodně není. Pokud se stravovací návyky nezmění a člověk se po keto dietě vrátí ke svým původním návykům, přibere váhu zase zpět a dost možná ještě o něco navíc. Je to pak začarovaný kruh. Proto vždy doporučuji dlouhodobě udržitelné stravování. V takovém případě stačí často jen malé úpravy, které mohou mít ale velké výsledky. Rostlinná strava nemusí být špatná, i já si občas dávám dny bez masa. U veganů je ale potřeba stravu opravdu správně nastavit, aby tělo mělo vše, co potřebuje.

A teď k výše zmíněnému Instagramu - sociální sítě jsou skvělým nástrojem pro šíření osvěty o zdravém životním stylu, ale zároveň dnes mohou vytvářet tlak a nezdravou představu o dokonalosti. Jak se vám daří udržet autenticitu a přitom stále inspirovat své sledující?

Mým cílem je inspirovat ženy k tomu, aby se cítily dobře ve svém těle, ne aby se porovnávaly s nerealistickými ideály. Na Instagramu tak ukazuji nejen to, co funguje, ale i to, že cesta ke zdravému tělu není vždy dokonalá. A to je naprosto v pořádku!

Snažím se komunikovat otevřeně, nebát se ukázat i všední dny a hlavně podporovat zdravý přístup k pohybu i jídlu. Ukazuji, co jím, když jsem na dovolené, sdílím, že je v pořádku vynechat trénink, když mám své dny, nebojím se přiznat, když mi něco nejde podle plánu. Chci, aby si ženy uvědomily, že nemusí být „perfektní“, aby byly spokojené a silné.

Rozhovor Michaela HodaňováFoto: Michaela Hodaňová

Fitness trenérka Michaela Hodaňová

Vydala jste také e-booky Intuitivní stravování a kalorický deficit. O čem přesně knihy pojednávají? A Co pro vás bylo při psaní největší výzvou?

Jako první jsem se pustila do e-booku Kalorický deficit. Je to oblast, na kterou se ženy často ptají: „Co to vlastně je? Jak si ho vypočítat? Jak s ním pracovat?” Proto jsem chtěla vytvořit takovou příručku a ukázat, jak s tím pracuji já, vysvětlit, na co si dát pozor a odpovědět na nejčastější dotazy. Pak jsem se pustila do psaní e-booku Intuitivní stravování. Protože mně samotné trvalo asi rok a půl, než jsem se k intuitivnímu stravování dopracovala, a proto jsem to chtěla ostatním ženám usnadnit. Je to podle mě velmi osvobozující oprostit se od kalorických tabulek, neustálého vážení jídla a počítání toho, co se mi do tabulek ještě vejde.

Největší výzvou pro mě bylo sepsat všechny myšlenky a zkušenosti do e-booku Intuitivní stravování tak, aby byl strukturovaný a měl hlavu a patu. :) Nakonec se to ale myslím povedlo na jedničku. Alespoň podle zpětné vazby, která mi chodí.

Plánujete do budoucna i další elektronické knihy? A pokud ano, jaké téma vás láká nejvíce?

Ano, plánuji, ale potřebovala bych, aby den měl alespoň 36 hodin. :) Připravuji e-book na téma: Záchvatovité přejídání. Protože to je věc, která potrápila i mě. A věřím, že by mohla pomoci ženám dostat se z bludného kruhu a najít si svůj balanc.

Umíte si představit kam se bude vyvíjet práce fitness trenérů v následujících letech?

Myslím, že práce fitness trenérů se bude dál posouvat směrem ke komplexnímu přístupu. Už to zkrátka není jen o tom, jak správně cvičit nebo co jíst, ale hlavně o tom, jak se cítit dobře – fyzicky i psychicky.

Klienti dnes nechtějí jen honit výsledky na váze, ale hledají cestu, která je udržitelná a bude jim dávat smysl. Zároveň je skvělé, že je možnost působit i v online světě. I já nyní poskytuji cvičební videa, která si se mnou může každý odcvičit u sebe doma i s minimálním vybavením. A do budoucna věřím, že se tyto možnosti budou jen rozšiřovat. S nástupem umělé inteligence sice možná přijde den, kdy budeme mít AI fitness trenéra v telefonu, ale o to víc si myslím, že lidé budou hledat ten osobní kontakt. Sama jsem ale zvědavá, co nám budoucnost přinese.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingem se zabývá od roku 2016 a má zkušenosti s psaním SEO článků, případových studií, interview a PR článků. V Macchiatu působí jako šéfredaktor a orientuje se především na psaní rozhovorů a příspěvků o cestování, gastronomii a designu.

Další články

Rozhovor Marek Terzijský

„Boeing je letadlo, Airbus je víc počítač,” říká Marek Terzijský

Cestování

8. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Rozhovor o létání a moderních technologiích v leteckém průmyslu s Markem Terzijským, který brázdí oblohu v Boeingu 737.

Rozhovor Michaela Hodaňová

„Komunikuji otevřeně a ukazuji i všední dny,” říká Míša Hodaňová

Životní styl

6. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Fitness trenérku a autorku e-booků Michaelu Hodaňovu jsme zpovídali na témata cvičení, stravování a zdravého životního stylu.

Rozhovor Dominik Píchal

„Z německé kvality budou těžit i Češi,” říká zakladatel Grizly Dominik Píchal

Byznys

10. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Oříšky jsou v Česku velmi oblíbené. A možná i díky tomu si do našich kuchyní našla cestu značka Grizly, která je prodává.

rozhovor-vaclav-kocum-2

„Tento rok si představuji jako AI na steroidech,” říká Václav Kocum

Technologie

20. 1. 2025

Kateřina Rázlová

Od AI agentů, přes deepfaky a kybernetickou odolnost, až po kvantové počítače. Rok 2025 bude průlomový pro firmy i státy.

rozhovor-vaclav-kocum-2

„Spíš než diplomat, je Musk agent chaosu,” říká Václav Kocum

Technologie

18. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Elon Musk se dostal do role osoby s téměř absolutním vlivem a neomezeným přístupem. Jak to bude ovlivňovat vývoj v Evropě?

Nahoru