Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

„Na sociálních sítích je dnes těžké vyniknout,” říká fotograf Matěj Šmucr

Životní styl

3. 6. 2025

12 minut čtení

Rozhovor Matěj ŠmucrFoto: Matěj Šmucr

Matěj Šmucr

Stát se profesionálem je snem mnohých milovníků fotografování. A cesta na vrchol je dnešní době v mnohém nelehká. Na druhou stranu ale také přináší mnoho výhod a příležitostí, které starší generace neměla. Chcete se jednou stát také profíkem? Potom určitě pokračujte ve čtení. A pokud ne, tak se můžete jen pokochat nádhernými fotkami. O focení v divočině, prvních placených nabídkách i oblíbené technice jsme se bavili s oficiálním fotografem značky Nikon - Matějem Šmucrem.

Krásný den, Matěji, na českém Instagramu jste poměrně známým fotografem. Mohl byste se prosím ale představit i našim čtenářům?
Děkuji za možnost podělit se o své zkušenosti s vašimi čtenáři. Jmenuji se Matěj Šmucr a věnuji se hlavně cestovatelské a lifestyle fotografii. Baví mě zachycovat přírodu, divoká zvířata a okamžiky ze života na cestách.

Pamatujete si ten moment, kdy jste poprvé vzal do ruky foťák a řekl si: „Tohle je ono?”
Nejsem si jistý, jestli někdy přijde chvíle, kdy bych si řekl „tohle je ono“, protože se stále snažím posouvat svou tvorbu dál. Největším zlomem pro mě byl ale rok 2014, kdy jsem cítil, že kvalita mých fotek už začíná být dobrá a začaly přicházet i zajímavé zakázky.

Fotografování je velmi komplexní obor a mnohdy nestačí jen mít „dobré oko”. Pomáhal vám v začátcích někdo? Měl jste někoho, kdo vás vedl, a případně poradil?
Na začátku jsem se hodně učil metodou pokus-omyl. Měl jsem sice knížku od Bryana Petersona, ale došel jsem na 15. stránku, kde jsem skončil. Nejvíc mi pomohlo setkávání s kamarády fotografy. Pořádali jsme různé srazy a společné výlety. V dnešní době jsou navíc skvělým pomocníkem i sociální sítě. Nejlepší je ale prostě co nejvíc fotit, experimentovat s nastavením a opravdu dobře poznat svou techniku.

Rozhovor Matěj ŠmucrFoto: Matěj Šmucr

Fotografie Matěje Šmucra.

Rozhovor Matěj ŠmucrFoto: Matěj Šmucr

Fotografie Matěje Šmucra.

Rozhovor Matěj ŠmucrFoto: Matěj Šmucr

Fotografie Matěje Šmucra.

Pro vás je dnes focení prací, koníčkem, nebo něco mezi tím?
V současnosti mám focení hlavně jako koníček, díky čemuž si můžu stále fotit pro radost a vybírat si projekty podle toho, co mě opravdu baví. Myslím, že když se focením živíte naplno, může se z toho stát rutina a vytratit ta původní vášeň, což pak bývá vidět i na výsledných fotkách.

A je těžké se dnes uživit jako profesionální fotograf? Měl byste například nějakou radu pro ty, kteří se rozhodli vydat tímto směrem? Ohledně spoluprací nebo tak?
Pro mě bylo nejtěžší zachovat si při focení tu radost a vášeň, kvůli které jsem vůbec začínal. Myslím, že důležité je dělat to, co vás baví, a postupně si budovat dobré jméno. Spolupráce potom přijdou časem samy. Na sociálních sítích je dnes těžké vyniknout, protože konkurence je opravdu velká. Proto je potřeba věnovat tomu hodně času a energie. A není to tak snadné jako dříve. Já jsem na Instagramu od roku 2010 a dříve sám Instagram doporučoval uživatele, sdílel je na svém blogu, a podobně. Díky těmto seznamům doporučených uživatelů a zmínkám na oficiálním blogu Instagramu jsem měl možnost nasbírat velkou část svých sledujících.

Pamatujete si na první placenou zakázku? A co se tehdy jednalo?
Moje úplně první spolupráce probíhaly většinou formou barteru. Protože ale rád zkouším nové technologie a různé gadgety, nijak zvlášť mi to nevadilo. Jedna z prvních větších spoluprací, která stále trvá, byla se značkou Nikon, se kterou spolupracuji přibližně od roku 2015. Další zajímavá kampaň (dobře placená) byla třeba pro BMW, kde jsem fotil nová auta BMW i3.

Pokud bych měl něco doporučit začátečníkům, vybíral bych především podle finančních možností a raději investoval víc peněz do dobrého objektivu než do drahého těla.

BMW, Nikon, Daniel Wellington i zoot.cz. Na vašem webu Matěj Šmucr máte portfolio plné zajímavých značek. Máte i nějakou vysněnou spolupráci, na kterou ještě nedošlo?
Jelikož mám hodně rád outdoor, určitě by se mi líbila spolupráce třeba s The North Face. Nebo mě baví auta, takže třeba nějaká automobilka. Spolupráce jsou ale vždycky hlavně o lidech, kteří za značkou stojí. Můžete mít vysněný brand, ale pokud to nefunguje lidsky, může to být dost otravné. Jsem rád za dlouhodobou spolupráci s Nikonem a Thule, protože s lidmi z těchto firem se mi skvěle spolupracuje. Dnes jsem spokojený s tím, kde jsem, a spolupráce už aktivně nevyhledávám. Nicméně si vážím všech nových příležitostí, ze kterých si mohu vybírat a dělám pouze věci, které mi dávají smysl.

Na vašem Instagramu oproti tomu převažují krajinky. K jakému druhu fotek máte blíže? Spíše k těm produktovým nebo scenériím?
Focení mám jako koníček a rád ho propojuji s cestováním. Takže určitě tíhnu spíše k přírodě, zvířatům nebo lehkému lifestyle. Nejvíc mě baví projekty, kde můžu spojit produktové focení s něčím, co mě opravdu baví, a navíc mám volnou ruku. Taková spolupráce je pak radost.

Neskutečně nás nadchly vaše poslední fotografie na Instagramu z Ugandy. Tam jste byl na základě spolupráce?
Bylo by skvělé, kdyby to byla spolupráce, ale všechno jsme si zařizovali sami. I když jsem měl podporu od Nikonu a Thule v podobě vybavení. Nápad podniknout expedici do Afriky jsme dostali s tátou už v roce 2020 a v roce 2021 jsme ji poprvé uskutečnili v Namibii. Uganda už byla naše čtvrtá africká expedice. Jezdím společně s tátou a partou přátel. Většinou se vyhýbáme civilizaci a snažíme se co nejvíc poznat místní kulturu a přírodu. Je to v podstatě táboření bez komfortu, dost často bez sprchy, záchodu a dalších vymožeností, na které jsme zvyklý. Máme ale skvělou partu, kde má každý svoji úlohu (např. kuchař, doktor, technik) a všechno funguje perfektně.

Rozhovor Matěj ŠmucrFoto: Matěj Šmucr

Fotografie Matěje Šmucra.

Jaká fotografie vám osobně nejvíce přirostla k srdci?
Mám několik oblíbených fotografií, ale vybrat jednu jedinou by bylo těžké. Baví mě zachycovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí nebo krásy přírody, ale největší hodnotu pro mě mají momentky s rodinou a mým synem, které si většinou nechávám jen pro sebe.

Podle čeho si vybíráte místa, když jedete fotit?
Často nacházím inspiraci na sociálních sítích, ale rád se nechávám překvapit i během cest samotných. Když vidíme něco zajímavého, prostě zastavíme. Velkým pomocníkem jsou i moderní technologie, mapy a různé aplikace, díky kterým si můžu připravit detailní itinerář s konkrétními místy, která chci navštívit. Dříve to bylo primárně o tom jak je místo fotogenické a již dopředu jsem tušil co na něm chci vyfotit. Za poslední 2 roky se to změnilo a spíše plánujeme výlety podle toho jestli je zvládneme se synem.

Takže na výpravy vyrážíte i s rodinou?
Na cesty většinou vyrážím s rodinou nebo s přáteli, a podle toho také upravujeme náš plán. Dnes už naštěstí není problém předem zjistit náročnost výletu, převýšení nebo počasí, takže vždycky tušíme, do čeho jdeme. Protože máme malého syna, který má rok a půl, vybíráme poslední dobou spíš jednodušší výlety.

A máte nějakou vysněnou destinaci, kde jste ještě nebyl?
Hodně mě fascinuje asijská kultura a už dlouho mě láká Japonsko, kde jsem zatím nebyl. Další by byl určitě Nový Zéland, Patagonie a jiné. Samozřejmě vysněných míst mám na seznamu víc, ale baví mě si postupně plnit sny a jednotlivé destinace ze seznamu odškrtávat.

Co technika? Na jakém modelu přesně fotíte? A jaký foťák byste doporučil těm, kteří teprve začínají, ale rádi by se postupem času posunuli nějak dál?
Momentálně fotím na Nikon Z6 II a Fujifilm X100VI, ale upřímně si myslím, že mnohem důležitější než samotné tělo fotoaparátu je kvalitní objektiv. Já osobně mám nejraději pevnou padesátku, se kterou dokážu vyfotit skoro cokoliv, ale občas ocením i menší Fujifilm, kde je pevný nevyměnitelný objektiv, a nemusím tak nic dalšího řešit. Pokud bych měl něco doporučit začátečníkům, vybíral bych především podle finančních možností a raději investoval víc peněz do dobrého objektivu než do drahého těla. Vysoké rozlišení je sice fajn, ale často není nezbytné. Výborná volba je například starší Nikon D750 na který jsem sám fotil a dnes jej koupíte za rozumné peníze a pořád zvládne i profesionální práci, jelikož se jedná o full frame.

A když zrovna nefotíte? Čím se „dobíjíte“?
Největší radost mi rozhodně dělá moje rodina. Není nic lepšího než přijít po práci domů a vidět radost syna, jak běží přivítat tátu. Relaxuji také při cestování, dobrém jídle, ve společnosti přátel nebo když si zajdeme s manželkou do kina. Na vyčištění hlavy na konci pracovního týdne mi také skvěle funguje sekání zahrady, což dělám pravidelně většinou v pátek. Je to takový mentální reset.

10 krátkých otázek na závěr

Jaký fotoaparát nejlépe reprezentuje váš charakter?
Momentálně používám Nikon Z6 II a Fujifilm X100VI, ale myslím si, že nejlepší je ten foťák, který máte zrovna po ruce. Značka ani model tolik nerozhodují. Často si vyčítám, když u sebe nemám fotoaparát, ale někdy situaci zachrání i mobil.

Slané nebo sladké?
Spíše sladké.

Focení na mobil - ano nebo ne?
Ano, ale má to svá omezení.

Ranní ptáče nebo sova?
Tak trochu obojí.

Statický záběr nebo dynamická akce?
Mám rád akci, ale při focení se ne vždy něco děje a je potřeba pracovat s tím, co máte před sebou.

Zlatá nebo modrá hodinka?
Určitě zlatá.

Moře nebo hory?
Jednoznačně hory!

Hra o trůny nebo Teorie velkého třesku?
To je trochu ošemetná otázka. Nejsem velkým fanouškem ani jednoho, ale kdybych si musel vybrat, tak spíš Teorii velkého třesku.

Nejoblíbenější mobilní appka?
Poslední dobou asi aplikace s umělou inteligencí (ChatGPT, Grok nebo Perplexity). Jinak nejvíc používám klasické zprávy, protože přes ně komunikuji s rodinou, přáteli a kolegy. A když si chci rychle odpočinout od reality, rád sáhnu po Instagramu nebo Spotify. Vím, že jsem měl vybrat jen jednu, ale snad mi to odpustíte.

Kdybyste měl do konce života fotit jen jeden motiv, co by to bylo?
Určitě cestování. Příroda a divoká zvířata jsou mojí velkou vášní a nedokážu si představit nic lepšího, než mít možnost cestovat po světě, a zároveň se tím živit.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingu se věnuje od roku 2016. Má zkušenosti s tvorbou obsahu pro e-shopy a vyhledávače letenek. V Macchiatu je spoluzakladatel a šéfredaktor, zaměřuje se na psaní rozhovorů, článků o realizaci architektonických projektů i PR článků.

Další články

Rozhovor Andrea Pastrnek

„Architekt musí být i psycholog,” říká vítězka soutěže Kanceláře roku

Společnost

12. 6. 2025

Kateřina Rázlová

Architektka Andrea Pastrnek zvítězila se svým studiem v soutěži Kancelář roku a nyní se chystá na další velké projekty.

Rozhovor Matěj Šmucr

„Na sociálních sítích je dnes těžké vyniknout,” říká fotograf Matěj Šmucr

Životní styl

3. 6. 2025

Kateřina Rázlová

O focení v divočině, placených nabídkách i oblíbené technice jsme se bavili s fotografem značky Nikon - Matějem Šmucrem.

Rozhovor Votre PlaisirPremium

„Hledáme partnera pro pobočku ve Francii,” říkají zakladatelé Votre Plaisir

Byznys

16. 6. 2025

Kateřina Rázlová

Votre Plaisir založili Gábina a Michal Hrubcovi a v plánu mají i pobočku ve Francii. Pokud se najde ten správný partner.

Nahoru