Nová aréna v Pardubicích bude velkolepým svatostánkem sportu
Pardubice se budou moct již za dva roky pochlubit krásným prvenstvím. V srpnu 2027 by se zde podle plánů měla otevřít nová multifunkční aréna, která bude zároveň i největší hokejovou halou světa. Dynamo Pardubice tak získá nový domov a Češi další stavbu, na kterou mohou být hrdí. A to se přitom celý projekt na začátku jevil spíše jako vzdušný zámek.
Pardubice, město s bohatou sportovní tradicí, se chystají vstoupit do nové éry. Připravuje se zde stavba největší hokejové arény na světě, která svým rozsahem, architektonickým řešením i multifunkčním využitím dalece přesahuje běžné sportovní standardy v Česku i zahraničí. Aréna v Pardubicích tak má ambici stát se nejen domovem hokejového klubu HC Dynamo Pardubice, ale i mezinárodním symbolem moderního sportovního a kulturního prostoru. Projekt za více než deset miliard korun vzniká pod vedením renomovaného architektonického studia OVA, a to s podporou města i soukromého investora a zároveň majitele hokejového klubu - Petra Dědka.
Nová aréna jako největší hokejový hala světa
Základní parametry nové arény v Pardubicích vzbuzují respekt i obdiv. Hala bude mít kapacitu 22 296 diváků na hokejové zápasy, čímž překoná i současného rekordmana – arénu v Petrohradu. Tím se Pardubice stanou domovem největší hokejové haly na světě, a to nikoliv pouze co do počtu míst, ale i technologické a provozní vyspělosti. Výška budovy se plánuje na úctyhodných 60 metrů, což odpovídá zhruba dvacetipatrovému mrakodrapu. Multifunkčnost haly umožní hostit nejen domácí i mezinárodní hokejová utkání, ale také až 100 dalších akcí ročně, a to včetně koncertů s maximální kapacitou přes 26 000 návštěvníků. To ji činí mimořádně konkurenceschopnou i v kulturním segmentu. Z hlediska evropského sportovního prostředí tak bude tento projekt výjimečný a má ambici přitáhnout pozornost celého kontinentu.
Dosah takové arény je obrovský. Pardubice leží ve středu České republiky, ve středu Evropy. Jsou na železničním koridoru, napojené na dálniční síť a je tady mezinárodní letiště.
Z logiky věci by se tak v aréně měly konat i obří koncerty, na které by jezdili lidé z Polska, Německa, Slovenska a samozřejmě celé České republiky. „Dosah takové arény je obrovský. Pardubice leží ve středu České republiky, ve středu Evropy. Jsou na železničním koridoru, napojené na dálniční síť a je tady mezinárodní letiště. Lepší místo byste těžko hledali. Odhadujeme, že by projekt měl stát zhruba deset a půl miliardy korun,“ uvedl Petr Dědek. Ten také věří, že otevření nové arény bude možné již v srpnu 2027.
Multifunkční aréna na sport a mnohem víc
Plánovaná pardubická aréna se tedy nebude omezovat pouze na sport. Půjde o multifunkční komplex, který má změnit vnímání sportovních staveb ve střední Evropě. Její součástí přitom bude:
- moderní hotel pro sportovce i návštěvníky,
- tréninková hala pro mládežnické i profesionální týmy,
- muzeum pardubického hokeje a historie klubu HC Dynamo,
- parkovací dům pro návštěvníky i obyvatele okolí,
- obchodní prostory a restaurace.
Celý areál má fungovat jako živá městská čtvrť, která bude atraktivní 365 dní v roce. Půjde o centrum, kde se setkává sport, kultura, gastronomie, cestovní ruch i komunitní život. Z hlediska urbanismu tak půjde o vytvoření nové městské infrastruktury, která bude sloužit i jako katalyzátor ekonomického a společenského rozvoje regionu.
Projekt architektonického studia OVA
Za návrhem nové arény stojí pražské architektonické studio OVA, které se dlouhodobě profiluje jako jeden z nejvýraznějších reprezentantů soudobé české architektury. Vítězný návrh vznikl na základě soutěže pořádané městem Pardubice, ve spolupráci s Českou komorou architektů, a zaujal svou ikonickou siluetou i funkční propracovaností. Koncept vychází z trojice hmot, symbolických nádob, které reprezentují tři hlavní části areálu, tedy hlavní aréna, hotel a tréninková hala. Ty jsou posazeny na společném podstavci a vytvářejí dojem vyváženého celku. Aréna má být nejen funkční, ale také urbanistickým majákem a objektem, který bude čitelný z dálky a přirozeně zapadne do panoramatu města.
Projekt navíc počítá s ekologickými a udržitelnými prvky, včetně zelených střech, akustických bariér a přirozeného chlazení. Důraz je kladen na přístupnost pro pěší i cyklisty, a zároveň bude celá oblast napojena na veřejnou dopravu.
Plány na výstavbu a financování arény
Výstavba nové arény v Pardubicích má začít v roce 2026 s plánovaným dokončením do začátku sezóny 2027/28. Projekt bude situován v oblasti u dostihového závodiště, mimo historické jádro města, což umožní snadnější urbanistickou integraci a dopravní obslužnost. Celkové náklady na výstavbu jsou odhadovány na 10,5 miliardy korun, což z ní činí jednu z největších investic do sportovní infrastruktury v historii České republiky. Financování bude zajištěno převážně ze soukromých zdrojů společnosti podnikatele Petra Dědka, přičemž město Pardubice podpořilo projekt úpravou územního plánu a přípravou dopravní infrastruktury. Projekt má také významný multiplikační efekt. Očekává se zvýšení příjmů z turismu, vytvoření nových pracovních míst, posílení městské ekonomiky a v neposlední řadě i zvýšení atraktivity města pro mladé obyvatele a rodiny. Pardubice se tak mohou stát novým evropským centrem sportu a kultury.
Fotogalerie (5)
Související témata
Autor
Další články
Pražské Výstaviště prochází rekonstrukcí, která má za cíl obnovit historické objekty a přinést moderní prvky do Holešovic.
Pardubice se budou moct brzy pochlubit novou multifunkční arénou, která bude zároveň i největší hokejovou halou na světě.
Lesy ČR plánují stavbu nového sídla. Původní záměr by se měl naplno rozběhnout u Hradce Králové a přinést nové příležitosti.
V roce 2026 by měla v Českých Budějovicích odstartovat výstavba nové Alšovy jihočeské galerie, a to na Senovážném náměstí.
Zdá se, že k neúspěchu odsouzený projekt rekonstrukce Nádraží Holešovice nabral druhý dech a brzy dojde i na modernizaci.