Každý z nás již zažil situaci, kdy se cítil nervózní a ve stresu. Ať už chceme nebo ne, tyto situace jsou větší nebo menší součástí našich životů a ve chvíli, kdy nám na něčem záleží, je těžké tyto pocity odbourat. Ale jde to! A rozhodně je dobré na tom kontinuálně pracovat. Z nervozity se totiž postupem času může stát pocit nejistoty, a nakonec i nízkého sebevědomí. A přestože není možné se nervozity a stresu navždy zbavit, je důležité umět se s ním v dané situaci vypořádat.
Nervozita nás do jisté míry posouvá dopředu. žene nás kupředu, pomáhá zaměřit se na to, co je důležité, a přibližuje tak k našim cílům. Nic by se ale nemělo přehánět. Z přílišné nervozity se totiž může stát nemoc. Nespočet výzkumů již potvrdilo negativní vliv nervozity na naše tělo (přispívá k vysokému tlaku, cukrovce apod.), na naše vztahy (snižuje ochotu stýkat se s druhými, způsobuje sexuální dysfunkce) i naši psychiku (přispívá k úzkostem i vyhoření). I velká nervozita si tak na nás prostě vybírá svou daň.
Při tom existuje mnoho způsobů, jak pocit nervozity redukovat. Jedním z nich je pro mnohé například sport. Neměli byste ale v boji s tímto neduhem opomíjet ani to nejdůležitější, a to zdravý jídelníček. Je totiž prokázáno, že správná a vyvážená strava zlepšuje nejen fyzické zdraví, ale také povzbuzuje náladu. A které další návyky vám pomohou?
Když začíná nervozita negativně ovlivňovat váš život
Nervozita je přirozenou reakcí na stres, ale když se stane chronickou a negativně ovlivňuje váš život, je důležité přijmout opatření. Pomocí správných strategií a v případě potřeby i odborné pomoci lze tyto stavy zvládnout, a zlepšit tak celkovou kvalitu života.
Tréma a nervozita nejsou dědičné. Dědičné je jen vaše chování.
„Tréma a nervozita totiž nejsou dědičné. Dědičné je jen vaše chování,“ vysvětluje psycholožka Jana Tamchynová. Mohou se přitom projevovat různými způsoby, a to jak fyzicky, tak psychicky. Mezi ty základní, fyzické, patří zrychlený tep, pocení, třes, sucho v ústech, bolesti břicha, svalové napětí. Pokud poté přesáhne určitou mez, vyvine se v nervozitu psychickou, tedy neustálé obavy, pocit přetížení, problémy se soustředěním, nespavost. Dobrou zprávou ale je, že nepřekonatelná nervozita neexistuje. A i ta největší tréma se dá překonat nejrůznějšími tréninky, s pomocí kouče nebo psychoterapeuta. Na té menší pak můžete pracovat vy sami doma.
5 tipů, jak lépe zvládat nervozitu
1. Ozdravte svůj jídelníček
Možná to bude znít zvláštně, ale výživa a tréma spolu úzce souvisí. Když jíte špatně a nezdravě, vybírá si ještě větší daň na vašem zdraví. Správná výživa je proto důležitým nástrojem zvládání těchto stavů. Konzumace vyvážené zdravé stravy je klíčem k tomu, abyste svému tělu pomohli lépe zvládnout fyziologické změny způsobené nervozitou a rychleji se „zotavili” z náročné situace. V těchto okamžicích lidé často sahají po vysoce zpracovaných potravinách a sladkostech. Právě to je ovšem cesta do pekel. Nejen, že častá konzumace takových potravin může škodit vašemu celkovému zdraví, ale může dlouhodobě zhoršit celou situaci. Cukry vám sice poskytnou krátký příval energie a dočasnou úlevu, ale po jejich konzumaci přijde prudký propad hladiny cukru v krvi. Důsledkem je jen podrážděnost, malátnost, ale také zvýšená chuť k jídlu. Pokud jde o jídlo a trému, jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své tělo udělat, je zvolit si vyvážený a zdravý styl stravování. Preferujte v jídelníčku hlavně libové maso, ryby, zeleninu a ovoce, zakysané mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky, ořechy a semínka a vejce.
2. Pravidelně se hýbejte
Za úspěšným zvládáním trémy stojí i pravidelná fyzická aktivita. A pohyb je prokazatelně skvělým prostředkem proti nervozitě, který navíc pomáhá zlepšit celkovou kvalitu života. Aktivní životní styl sice jako mávnutím kouzelného proutku nervozitu neodčaruje, ale může snížit emocionální napětí, vyčistit vám myšlenky a umožnit, abyste se s problémy vypořádali klidněji.
3. Naučte se zhluboka dýchat
První reakcí na nervozitu je rychlé a mělké dýchání, které situaci akorát zhoršuje. Skvělým pomocníkem při této zátěži je proto hluboké dýchání. Kdykoliv se cítíte pod tlakem, pomalu se zhluboka nadechněte po dobu pěti sekund, zadržte dech na dvě sekundy a pomalu vydechujte po dobu pěti sekund. Tento způsob dýchání vede k uvolnění svalového napětí, snížení srdeční frekvence a zklidnění mysli. Soustřeďte se přitom na každý nádech a výdech. Je to jednoduchý postup, který vám pomůže se rychleji uklidnit a dostat zpátky do psychické pohody.
4. Doplňujte hořčík
V období, kdy řešit zvýšený napětí, nervozitu a stres, je také důležité doplňovat hořčík. Právě ten se totiž v těchto momentech výrazněji vyčerpává a příznaky jeho nedostatku často zahrnují únavu, úzkost, nespavost, bolest hlavy a svalové křeče. Právě doplňování hořčíku může pomoct uvolnit svaly a snížit napětí během stresujícího období. Zároveň hraje zásadní roli při tvorbě některých hormonů a energie. Zařaďte proto do jídelníčku například dostatek listové zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a semínek.
5. Vyzkoušejte adaptogeny
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají našemu tělu lépe zvládat stres a trému. Jinými slovy, pomáhají nám přizpůsobit se různým stresovým faktorům, a tím zvyšují celkovou odolnost psychického zdraví. Mezi nejznámější adaptogeny přitom patří ašvaganda, ženšen pravý, rozchodnice růžová a maca peruánská. Adaptogeny fungují tak, že usměrňují stresovou reakci a tvorbu hormonů pomáhají omezit negativní účinky stresové reakce, která se vymkla kontrole.
Související témata
Další články
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?