Evropská kultura je jednou z nejstarších na světě. Dlouhá historie kontinentu, posetá římskou, řeckou, napoleonskou, ale částečně i osmanskou vládou, společně s koloniální minulostí, stvořila historii, která je dechberoucí, a kterou se dnes snažíme zachovat v těch nejkrásnějších muzeích. A ty nejzajímavější z nich vám dnes představíme.
Každé evropské hlavní město, a prakticky každé evropské větší město, má alespoň jedno pozoruhodné muzeum. Proto pro nás nebylo snadné vybrat top deset. Věřte totiž, že když jsme začínali tento článek dávat dohromady, dostali jsme se téměř na číslo 100. A která z nich to tedy vyhrála? Ta, která nabízí zcela unikátní artefakty, symboly těch největších světových milníků, nebo jednoduše ty nejslavnější muzejní chrámy. Ať už jste tedy horlivý milovník umění, bitev, politologie nebo například velkých příběhů o ještě větších říších, máme pro vás „místa zaslíbená”.
1. Louvre, Paříž, Francie
Nejnavštěvovanější muzeum na světě a domov dvou nejslavnějších uměleckých děl (obrazu Mona Lisa od Leonarda da Vinci a sochy Venuše de Milo) je pařížský Louvre. A ten jsme také zařadili hned na první místo. Návštěvníci zde mohou strávit doslova celé dny, a přesto neuvidí vše, a to díky 35 000 uměleckých děl, a více než půl milionu předmětů. Člověk by zde údajně musel strávit více, než 61 dní, kdyby se chtěl u každého artefaktu zastavit alespoň na 10 sekund. Louvre je ale unikátní i něčím jiným. I samotná budova je totiž klenotem, kterým je Paříž známá, a který kombinuje moderní ikonický vstup do muzea (skrze pyramidu) s pohádkovým zdobeným palácem Louvre, původně postaveným koncem 12. a začátkem 13. století.
2. Van Goghovo muzeum, Amsterdam, Nizozemsko
Co se umění a kulturu týče, Nizozemsko a jeho hlavní město Amsterdam jsou skutečným skvostem. Například na náměstí Museumplein sídlí Rijksmuseum, Stedelijk Museum, zároveň také koncertní hala Concertgebouw a Van Goghovo muzeum. A tomu se také budeme věnovat. Tento muzejní svatostánek, věnovaný nizozemskému malíři Van Goghovi i jeho současníkům, je totiž jedním z nejznámějších muzeí v Evropě. Převážná část z 200 obrazů, 400 kreseb a 700 dopisů legendárního umělce sídlí ve dvou přilehlých budovách a nachází se ve starší budově Rietveld, zatímco křídlo Kurokawa se používá pro velké dočasné výstavy. Najdete zde tedy největší sbírku Van Goghových děl na světě. Van Goghovo muzeum je také domovem ikonických obrázů Autoportrét a Slunečnice.
3. Muzeum Akropolis, Athény, Řecko
Po mnoho let bylo Muzeum Akropole nenápadnou záležitostí na vrcholu slavné athénské citadely, sousedící s Parthenonem. To vše se změnilo v roce 2009, kdy bylo založeno toto mezinárodní muzeum, aby předvedlo některé z divů starověkého Řecka. Muzeum dnes sídlí v moderní budově navržené francouzsko-švýcarským architektem Bernardem Tschumim a je postaveno nad archeologickým nalezištěm. Takže návštěvníci mohou při čekání na vstup nahlížet dolů na artefakty, v přirozeném prostředí. Archeologické nálezy ze samotné Akropole jsou vystaveny ve třech patrech a zahrnují nálezy z římských a raně křesťanských Athén. V muzeu je také vyhrazen prostor pro tolik kýžený návrat Parthenonských kuliček, které jsou v současné době umístěny v Londýnském Britském muzeu.
4. Muzeum Vasa, Stockholm, Švédsko
Muzeum Vasa, na ostrově Djurgården, je jedním z nejzajímavějších muzeí v Evropě, a to díky zcela neporušené válečné lodi, ze 17. století. Loď Vasa - po níž bylo muzeum pojmenováno - má 64 děl a byla potopena při své první plavbě v roce 1628. Dalších 333 let ležela v bahně stockholmského přístavu, a poté byla v roce 1961 vyzdvihnuta na hladinu. V roce 1990 jí bylo přiděleno trvalé sídlo v muzeu. Procházka po zachovalé lodi je fascinujícím, i tak trošku děsivým zážitkem, a to vzhledem k velikosti lodi i prostředí s regulovanou teplotou a vlhkostí, ve kterém musí být umístěna. Kolem samotné lodi je také řada exponátů o životě ve Skandinávii v 17. století a v místním kinosálu se promítá stejně fascinující film, který podrobně popisuje její vytažení ze dna oceánu.
5. Picassovo muzeum, Barcelona, Španělsko
Na naší planetě, kde je osm různých muzeí věnovaných modernímu malíři Pablu Picassovi, může být výběr jen jednoho z nich trochu jako výběr oblíbeného dítěte. Pokud bychom ale byli zatlačeni do kouta, vybrali bysme to v Barceloně. Protože ta byla Picassovi nejbližší. Místní muzeum se nachází v pěti přilehlých středověkých palácích, ve čtvrti La Ribera, a je domovem více než 4 200 uměleckých děl, z nichž mnohé daroval sám Picasso a jeho blízký přítel Jaume Sabartés. Muzeum věnované především jeho raným letům je rozděleno do tří sekcí: malba a kresba, rytina a keramika. Zatímco knihovna s 6 000 knihami je skvělým útočištěm pro ty, kteří chtějí nahlédnout hlouběji do Picassova života.
6. Rijksmuseum, Amsterdam, Nizozemsko
Národní muzeum Nizozemska, které se nachází, stejně jako Van Goghovo muzeum, na náměstí Museumplein, v Amsterdamu, je věnováno více než 800 letům nizozemského umění a historie a je nejnavštěvovanějším muzeem v zemi. Je zde čerpáno ze sbírky více než jednoho milionu předmětů, včetně 2 000 obrazů od Rembrandta, Van Gogha, Steena a Vermeera, přičemž vrcholem návštěvy je Noční hlídka, právě od Rembrandta. Kromě světově proslulých obrazů je tu malá, ale mimořádně pěkná galerie asijského umění, která zahrnuje sochy, zbraně, fotografie i módu, včetně šatů Mondrian z roku 1965, které navrhl Yves Saint Laurent.
7. Galerie Uffizi, Florencie, Itálie
Pokud je toulání se ulicemi Florencie tak trochu jako procházka v živém muzeu z renesanční éry, potom je galerie Uffizi třešničkou na dortu. Sídlí v paláci ve tvaru U ze 16. století, který byl původně postaven pro umístění městských magistrátů. Jeho podlouhlé komnaty s neskutečnými stropy s freskami berou dech. A tento pocit vás bude provázet, i když budete pomalu odhalovat umění starých mistrů, včetně Boticelliho Zrození Venuše, Rembrandtova Autoportrétu a Michelangelova Doni Tonda.
8. Vatikánská muzea, Vatikán, Itálie
Vatikánská muzea představují přibližně 70 000 uměleckých děl, shromážděných v průběhu staletí katolickou církví. Rozprostírají se ve 24 galeriích a zahrnují Pinacoteca Vaticana (s díly Leonarda da Vinciho a Caravaggia), Museo Pio-Clementino (s řeckými a římskými sochami) a Vatikánské historické muzeum (které ukrývá sbírku portrétů všech papežů od 16. století). Obrovské množství umění vám může někdy přijít až matoucí, ale jsou zde dvě absolutní nezbytnosti, na které se určitě zaměřit, a to slavná Sixtinská kaple a Stanze di Raffaello, které představují Raphaelovo mistrovské dílo.
9. Guggenheimovo muzeum, Bilbao, Španělsko
Když se baskická vláda obrátila na Guggenheimovu nadaci, aby navrhla vybudování muzea, které by oživilo městskou přístavní oblast, sotva si asi dokázali představit, že o šest let později bude toto španělské muzeum jednou z nejznámějších staveb v Evropě. Elegantní kovové linie Bilbao Guggenheim, navržené slavným architektem Frankem Gehrym, byly kritiky oslavovány jako mistrovské dílo 20. století. Ani interiéry a exponáty této španělské památky nezklamou. Galerie a venkovní prostory, které se rozprostírají z ikonického atria The Flower, hostí rozsáhlá díla a dočasné instalace současných umělců, mezi které patří filmy Davida Hockneyho A Bigger Picture a Sir Norman Foster's Motion. Automobily, umění, architektura, a mnohem víc. To je Guggenheimovo muzeum.
10. Musée d'Orsay, Paříž, Francie
Musée d’Orsay sídlí v Gare d’Orsay, bývalé železniční stanici, postavené na levém břehu Seiny pro světovou výstavu v roce 1900. Někteří přitom tvrdí, že Musée d’Orsay je v Paříži dokonce větší nutností než samotný Louvre. O tom můžeme jen polemizovat, ale pravdou je, že muzeum je celkově lépe zvládnutelné. Samotná budova Beaux Arts, jedno z nejkrásnějších muzeí na světě, je architektonickým skvostem a svými zdobenými zakřivenými skleněnými stropy dokonale ladí se sbírkou obrazů a fotografií, ale i nábytku, grafiky a soch z let 1848 až 1914. Mezi nejvýznamnější díla přitom zde patří ty od Renoira, Van Gogha, Édouarda Maneta, Clauda Moneta a Edgara Degasa.
Další články
Evropská kultura je jednou z nejstarších na světě. Dlouhá historie kontinentu, posetá římskou, řeckou, napoleonskou, ale částečně i osmanskou vládou, společně s koloniální minulostí, stvořila historii, která je dechberoucí, a kterou se dnes snažíme zachovat v těch nejkrásnějších muzeích. A ty nejzajímavější z nich vám dnes představíme.
Mohlo by vás zajímat
Pokud ve vás čpí neutuchající touha po dálkách i v zimních měsících, poddejte se jí. A nevymlouvejte se na chladné počasí. Jen čtyři hodiny letu z Česka totiž leží země, která je pro nás Evropany v zimních měsících jako dělaná. Která se pyšní nádhernými památkami, leží u Atlantského oceánu, a která ví, jak si své hosty hýčkat. Například v nádherných orientálních riadech. Tak si zabalte! Odlétáme do Maroka!
Selhání je přirozenou součástí lidského života a dříve či později postihne každého z nás. Ať už jde o neúspěch v práci, studiu, vztazích nebo na osobních projektech, selhání je nevyhnutelné. A přestože je často vnímáno negativně, může být také klíčovým nástrojem pro osobní růst a rozvoj. Důležité přitom je, jak se s ním vyrovnáme, a co z něj dokážeme vytěžit.
Pokud se vám již nyní zdá, že okolí Masarykova nádraží na pražské Florenci prokouklo, tak věřte, že je to teprve začátek. Za zhruba 5 let totiž čeká bývalou průmyslovou oblast realizace projektu společnosti Penta, jehož součástí bude i stavba nové obytné čtvrti.
V říjnu 2024 vám Netflix přináší pestrou nabídku nových filmů a seriálů, které vám zpříjemní podzimní večery. Tento měsíc, který se vyznačuje kratšími dny a nižšími teplotami, je ideální pro zachumlání se pod deku a vychutnání si nejnovějších titulů z této platformy. Ať už jste tedy fanoušky dramat, odlehčených komedií nebo napínavých thrillerů, Netflix má něco, co uspokojí všechny vaše touhy po zábavě.
Je hlavním městem Francie, haute couture, a také nejslavnějším food spotem všech milovníků dobrého jídla. Pravdou ale zůstává, že Paříž je slavná také pro svá malá bistra a kavárny, schované v zapadlých uličkách městských částí i na malých náměstích. Chcete znát ty nejútulnější, které ještě nebyly vyzrazeny na sociálních sítích? Máme pro vás kompletní seznam.