Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nové čipové centrum v Česku posílí evropskou pozici na trhu

Zprávy

4. 3. 2025

5 minut čtení

Nové čipové centrum v Česku se napojí na nejvyspělejší prototypovací linky Foto: freepik.com

Česko se stává klíčovým hráčem v oblasti polovodičových technologií. V březnu zde začne fungovat nové evropské čipové centrum.

Česká republika se stává klíčovým hráčem v oblasti polovodičových technologií. Od března zde začne fungovat nové evropské čipové centrum s názvem Czech Semiconductor Centre, které se napojí na pět nejmodernějších prototypovacích linek. Tento strategický krok je součástí evropského zákona o čipech (Chips Act), jenž má za cíl posílit konkurenceschopnost Evropy v oblasti výroby a vývoje polovodičů.

Nové centrum bude sídlit v Brně v prostorách Vysokého učení technického (VUT)  a bude spolupracovat s dalšími významnými institucemi, jako jsou České vysoké učení technické (ČVUT), Jihomoravské inovační centrum (JIC), Národní polovodičový klastr a firmy Onsemi a Codasip. Českým startupům, výzkumným institucím a firmám nabídne přístup k nejmodernějšímu softwaru pro návrh čipů i k pilotním výrobním kapacitám, čímž se sníží závislost na asijských výrobních kapacitách. "Chtěli bychom dosáhnout pokroku v navrhování, výrobě a pokročilém pouzdření čipů. Našim cílem je vznik nových českých polovodičových startupů, trojnásobný růst absolventů v mikroelektronice a zvýšení exportu polovodičových technologií o 200 %," uvedla Jana Drbohlavová, koordinátorka Czech Semiconductor Centre.

Nejmodernější prototypovací výroba v Evropě

EU investuje 3,7 miliardy eur (přibližně 92 miliard korun) do vývoje a provozu pěti pokročilých prototypovacích linek. Tyto linky umožní vývoj, testování a malosériovou výrobu čipů přímo v Evropě, čímž se sníží závislost na asijských výrobcích. Mezi nejpokročilejší evropské linky přitom patří belgická výzkumná organizace Imec, která se zaměřuje na výrobu 2nm čipů a menších. Další významná linka, umístěná ve výzkumné organizaci CEA-Leti v Grenoblu, se soustředí na FD-SOItechnologii, která umožňuje vysoký výkon při nízké spotřebě energie a je využívána v čipech pro 5G, umělou inteligenci a kvantové počítače.

Mezi hlavní partnery těchto linek se řadí Ericsson, Nokia, ASML a Bosch. Ředitelem Czech Semiconductor Centre byl jmenován Karel Masařík, zakladatel brněnské firmy Codasip, která vyvíjí procesorová jádra a software pro návrh čipů. Codasip zároveň pracuje na vývoji evropského procesoru pro superpočítače, což je klíčové pro aplikace umělé inteligence a výkonných výpočtů. Další hnací silou tohoto projektu je Pavel Zaykov, který bude odpovědný za přístup k pilotním linkám a softwarovým nástrojům. V kombinaci se silnou akademickou a průmyslovou základnou v Brně i v Praze se očekává, že nové centrum významně urychlí vývoj čipových technologií v Česku.

Strategická role Česka

Součástí nové strategie EU je i omezení přístupu k evropským polovodičovým technologiím pro nečlenské státy. Evropská komise si dává pozor, aby investované prostředky zůstaly v rámci Evropy nebo u blízkých partnerů, jako jsou Japonsko, Jižní Korea a Norsko. Cílem je ochrana strategických technologií před třetími zeměmi, zejména Čínou. Podle Antona Chichkova z organizace Chips JU, která spravuje rozpočet evropského programu Chips Act, bylo v minulosti příliš mnoho evropského výzkumu převedeno do zahraničí. Nová pravidla proto zajistí, že výsledky vývoje zůstanou v Evropě a přispějí k jejímu technologickému růstu.

Spolupráce s Tchaj-wanem

Kromě napojení na evropské prototypovací linky se Česko stává významným partnerem i pro Tchaj-wan, světového lídra v oblasti zakázkové výroby čipů. V Praze vzniká Tchajwanská čipová akademie, která navazuje na činnost Supply Chain Resilience Center na Univerzitě Karlově a Centra pro pokročilý návrh a výzkum čipových technologií (ACDRC) v Brně. Tato spolupráce umožní českým výzkumníkům a firmám přístup ke špičkovému know-how a propojení s tchajwanskými společnostmi, které již v Brně otevírají své první kanceláře. Tchaj-wan tak v Česku hledá nejen výzkumného a vývojového partnera, ale také odborníky pro své globální dodavatelské řetězce.

Budoucnost českého polovodičového průmyslu

Díky nové infrastruktuře, odbornému vedení a napojení na nejmodernější světové technologie má Česko potenciál stát se významným hráčem v oblasti návrhu a výroby čipů. Očekává se, že nové centrum přinese nejen technologické inovace, ale také vysokou přidanou hodnotu pro ekonomiku v podobě investic, tvorby pracovních míst a růstu exportu polovodičových technologií. Česká republika se tak postupně zařazuje mezi klíčové hráče evropského i globálního polovodičového sektoru, což posiluje její technologickou suverenitu a konkurenceschopnost na světových trzích.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingem se zabývá od roku 2016 a má zkušenosti s psaním SEO článků, případových studií, interview a PR článků. V Macchiatu působí jako šéfredaktor a orientuje se především na psaní rozhovorů a příspěvků o cestování, gastronomii a designu.

Další články

Rozhovor Marek Terzijský

„Boeing je letadlo, Airbus je víc počítač,” říká Marek Terzijský

Cestování

8. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Rozhovor o létání a moderních technologiích v leteckém průmyslu s Markem Terzijským, který brázdí oblohu v Boeingu 737.

Nové čipové centrum v Česku se napojí na nejvyspělejší prototypovací linky

Nové čipové centrum v Česku posílí evropskou pozici na trhu

Zprávy

4. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Česko se stává klíčovým hráčem v oblasti polovodičových technologií. V březnu zde začne fungovat nové evropské čipové centrum

Rozhovor Michaela Hodaňová

„Komunikuji otevřeně a ukazuji i všední dny,” říká Míša Hodaňová

Životní styl

6. 3. 2025

Kateřina Rázlová

Fitness trenérku a autorku e-booků Michaelu Hodaňovu jsme zpovídali na témata cvičení, stravování a zdravého životního stylu.

Rozhovor Dominik Píchal

„Z německé kvality budou těžit i Češi,” říká zakladatel Grizly Dominik Píchal

Byznys

10. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Oříšky jsou v Česku velmi oblíbené. A možná i díky tomu si do našich kuchyní našla cestu značka Grizly, která je prodává.

rozhovor-vaclav-kocum-2

„Tento rok si představuji jako AI na steroidech,” říká Václav Kocum

Technologie

20. 1. 2025

Kateřina Rázlová

Od AI agentů, přes deepfaky a kybernetickou odolnost, až po kvantové počítače. Rok 2025 bude průlomový pro firmy i státy.

Nahoru