Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Styly interiérového designu: trendy a inspirace

Architektura

3. 2. 2025

9 minut čtení

10 nejoblíbenějších stylů interiérového designu všech dob Foto: freepik.com

Japonská architektura

Design nás provází již od samých počátků lidstva. Již starověké civilizace se snažili vnést do svých obydlí dotek doby a osobní preference. A dnes je tomu nejinak. Od boho stylu po ten japonský, od moderny po industriální architekturu, máme pro vás praktického průvodce, který vás seznámí s nejoblíbenějšími styly interiérového designu. Najdete se v něm také?

Když si zařizujete dům nebo byt, znalost interiérového designu může znamenat velký rozdíl pro jeho zdokonalování i správné naladění s vaším osobním vkusem. Možná jste se přestěhovali do nového bytu nebo zrekonstruovali svůj starý dům a nyní hledáte ten správný styl při jeho vybavování. Nebo už možná nějakou dobu bydlíte ve svém a jen chcete vnést nový koncept do prostoru. Tak či tak, máme pro vás průvodce nejoblíbenějšími styly interiérového designu.

Skandinávský design

10 nejoblíbenějších stylů interiérového designu všech dobFoto: freepik.com

Skandinávský styl

Funkční, přímočaré a útulné. Tak to milují Dánové, Švédové, Norové a Finové. A postupem času se tento styl propil ze Skandinávie do zbytku světa. Praktický a přesto velmi útulný design přitom staví do popředí lásku k přírodě, dřevo a ratan, ale také len, bavlnu a kůži. Často je tato paleta materiálů také doplněna jednoduchým barevným schématem, jako je bílá, šedá a béžová. Akcenty jsou potom zvelebeny světlými pastelovými odstíny nebo, pro opravdové milovníky Scandi, designovými předměty, jako jsou židle od Fritze Hansena, lampy od Louise Poulsena a dekorativní předměty od Ferm Living nebo Muuto.

Japonská architektura

10 nejoblíbenějších stylů interiérového designu všech dobFoto: freepik.com

Japonská architektura

Jak název napovídá, trendem tzv. Japandi home je kombinace japonských, a také skandinávských designových prvků. Japonská architektura tak ve skutečnosti mísí dvě kultury, které i přes svou velkou vzdálenost sdílejí jedno, a to lásku k přírodě. V interiérovém designu se tento zvláštní vztah odráží především v použití materiálů, jako je kámen, papír a dřevo. Velký rozdíl mezi tímto a čistým Scandi vzhledem spočívá v tom, že japonská architektura často využívá tmavší barevnou paletu. Obecně platí, že japonský vliv umožňuje širší použití tónů, jako je černá, tmavě zelená, terakota a lilek. Další adaptací je zavedení principů feng shui, které mají čínský původ, ale jsou často začleněny i do japonských bytových dekorací.

Boho styl

Ať už v plážových barech nebo restauracích, boho styl je všudypřítomný a v posledních letech stále více proniká i do našich domovů. Slovo Bohemian vzniklo na počátku 19. století ve Francii, jako označení pro Romy kteří byli považováni za Čechy, a odkazovalo na jejich nekonvenční životní styl. Rebelští umělci přijali tento neformální styl na konci 19. století a jeho estetickými dědici se nakonec stali hippies 60. a 70. let, kteří také přijali mnoho typických prvků vzhledu. Dnes boho odkazuje na všestranný styl interiérového designu. Nový nábytek zde může být kombinován s úlovky z blešího trhu a menší nepořádek také neuškodí. Je tedy ideální i pro ty, které uklízet jednoznačně nebaví. Pokud jde o dekor, důraz je kladen na neupravené přírodní materiály, jako je dřevo nebo ratan, a látky, jako je bavlna, mohér a len. Akcent pak dodají kousky v jasně žluté nebo modré.

Moderní středomořský design

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Moderní středomořský design

Co mají společného finca na Mallorce, vila v Provence a malý bílý domeček na řeckých ostrovech? Uvolněného, rustikálního a kamenného ducha Středomoří. Moderní středomořský design je ale ještě něco jiného. Je to styl, který je mnohem lépe využitelný i v našich podmínkách. Je uklidňující, velmi efektivní, ale také reprezentující elegantní jednoduchost. Klíčem je přitom směs světlých barev, zemitých tónů a šplouchání teplých akcentů. Mezi nejoblíbenější materiály zde patří kámen, rafie i len, stejně jako olivové nebo borové dřevo. Na podlahy i stěny se také hodí barevné mozaikové obklady nebo hliněné obklady zellige.

Countryside

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Countryside architektura

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Countryside architektura

Máte dost městské džungle? S nábytkem a doplňky ve venkovském stylu se okouzlující styl, který vznikl ve Velké Británii v 17. století, snadno dostane do vašeho domova, bez ohledu na to, zda žijete ve velkém městě nebo v odlehlé enklávě. V mnoha Countryside domácnostech na vás čekají dřevěné trámy, cihlové sloupky a další prvky, které jsou jinak typické spíše pro chaty a chalupy. Zároveň se sem hodí starší, nebo dokonce historický nábytek, klidně i s menšími vadami, ale především vintage vzhledem. A nebojte se pro ně vyrazit klidně i na bleší trh (především pro nábytek vyrobený z masivního dřeva). Součástí Countryside architektury bývají také rámy na obrazy, ubrusy, a dokonce i váza po babičce.

Mid-century design

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Mid-century interiér

Žádné období nestvořilo tolik ikonických designů jako padesátá a šedesátá léta minulého století. A není tedy divu, že mnoho z těchto stylů je populárních i dnes. Například křeslo Charles and Ray Eames Lounge Chair, které je skutečnou legendou doby, dodnes vyrábí značka Vitra. Toto pohodlné křeslo zároveň vykazuje některé jasné a důležité charakteristiky étosu právě tohoto období. Těmi jsou vysoce kvalitní přírodní materiály jako dřevo a kůže, které se setkávají s bujnými, organickými tvary podpořenými jemnou kovovou základnou. Tento styl dnes také naleznete u velmi žádaných ledvinkových stolků a příborníků. Pro šik 60. léta jsou také typické opulentní, texturované látky, jako je samet, manšestr a buklé.

Industriální styl

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Industriální styl

Velmi žádaným stylem interiérového designu je také industriální architektura. Trend, který byl zrozen z nutnosti v 60. letech 20. století, a který se dnes těší skutečně velké oblibě. Cihlové zdi, trubky i ocelové konstrukce jsou v tomto případě zcela přiznané, aby záměrně přispěly k dramatickému efektu. Patinované dřevo a zvětralá kůže zde vytvářejí uvolněný a použitý vzhled, zatímco kombinace se šedým betonem interiéry často lehce prosvětlý. A pokud se nechcete vzdát pohodlí, můžete nábytek doladit sametovými polštářky v tmavých odstínech rzi, zelené nebo modré. Pro barevnější nádech poté přidejte nenáročné rostliny, jako jsou kaktusy. Nebo rovnou sáhněte po barevném sklu a klidně i starém perském koberci.

Styl Bauhaus

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Styl Bauhaus

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Styl Bauhaus

Když přemýšlíte o nábytku ve stylu Bauhaus, první věci, které vás pravděpodobně napadnou, jsou trubková ocel a černá kůže. A skutečně, například židle Barcelona Chair od Ludwiga Miese van der Rohe a židle Wassily od Marcela Breuera (oba modely jsou dnes k dispozici v Knoll International) jsou nejslavnějšími návrhy z éry Bauhausu a skvělými doplňky, které dodají tohoto ducha vašemu domovu i dnes. V moderní Bauhaus architektuře se však nemusíte omezovat pouze na neutrální barevnou paletu a kovové materiály. Při zdobení jsou dnes oblíbené i vzory, jednoduché geometrické tvary a základní barvy. Pro vyznavače Bauhausu je ale potřeba zdůraznit, že zde forma vždy následuje funkci, takže je také třeba se vyvarovat zbytečných výkvětů doby.

Minimalismus

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Minimalismus

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Minimalismus

Chladné, neosobní, nebo dokonce sterilní. Minimalistický styl se potýká s mnoha předsudky, ale většinou jsou nepřesné. Koneckonců, obejít se bez nadbytečných věcí neznamená zbavit se potřebného nebo vzpomínek. Spíše ale zpochybnit vlastní spotřební vzorce a v nejlepším případě snížit počet věcí, které kupujeme a konzumujeme. Minimalismus tedy není jen o odstranění veškerého dekoru ve prospěch čistých povrchů a stěn, ale také o zanechání spotřebních návyků. A přestože se mnoho minimalistů zaměřuje na neutrální tóny a stále více sází na bílou, je možné i záměrné, střídmé použití barev. Harmonii do čistého, přehledného prostředí přináší také kombinace různých textur nebo použití velkoplošných geometrických tvarů i typografických obrázků.

Tradiční design

Nejoblíbenější styly interiérového designuFoto: freepik.com

Tradiční design

Jak již název napovídá, tradiční nebo také klasický styl se neřídí aktuálními trendy, a je tedy nadčasový. Světlé stropy a neutrální stěny natřené v krémových, bílých nebo pískových tónech obvykle slouží jako základ pro tmavý, zdobený nábytek z masivu, vyrobený z třešně, ořechu nebo kaštanu. Skleněné mísy i vázy různých velikostí, starožitnosti, kterých ale není přespříliš a tapiserie nebo velká zrcadla, která propůjčí stěnám oldschool nádech. Taková je tradiční architektura. Závěsy a ostatní látky se ale nebojte zvolit v čistém, téměř až minimalistickém stylu. Ať je váš byt skutečně nadčasový a nepodlehne zubu času.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingem se zabývá od roku 2016 a má zkušenosti s psaním SEO článků, případových studií, interview a PR článků. V Macchiatu působí jako šéfredaktor a orientuje se především na psaní rozhovorů a příspěvků o cestování, gastronomii a designu.

Další články

Top 10 Airbnb v Miláně, které snoubí klasiku s modernou

Top 10 Airbnb v Miláně, která snoubí klasiku s modernou

Cestování

23. 1. 2025

Kateřina Rázlová

Milán je, díky své oduševnělosti a noblese, favoritem i pro ty nejnáročnější cestovatele. Kde se tam ale stylově ubytovat?

Kam na nejlepší hamburger v Brně a okolí

Kam zajít na ten nejlepší hamburger a cheeseburger v Brně a okolí

Gastronomie

12. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Dostali jste chuť na šťavnatý hamburger? Máme pro vás seznam nejlepších brněnských restaurací, které se na ně zaměřují.

Rekonstrukce Smíchovského nádraží a jeho finální podoba

Rekonstrukce Smíchovského nádraží a jeho finální podoba

Architektura

26. 1. 2025

Kateřina Rázlová

Smíchovské nádraží čeká proměna, která změní jeho podobu na moderní dopravní uzel propojující Prahu se západem a jihem Česka.

Kam zajít na nejlepší italskou pizzu v Praze

Kam zajít na nejlepší italskou pizzu v Praze a okolí

Gastronomie

6. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Pizza, jídlo políbené ohněm a nápady, se stala fenoménem. Kam ale na tu nejlepší? Ideálně do tradiční italské pizzerie.

Dubajská čokoláda: jak se stala hitem, a kde ji v Česku koupit

Dubajská čokoláda: jak se stala hitem, a kde ji v Česku koupit

Gastronomie

1. 2. 2025

Kateřina Rázlová

Dubajská čokoláda se stala obrovským hitem, a to díky hedvábné chuti, ale také TikToku, který tato cukrovinka vzala útokem.

Nahoru