„Naše dáma,” tak zní doslovný překlad svatostánků, kterých je ve Francii celkem osmnáct, které jsou zasvěceny Panně Marii, a které se pyšní neskutečnou okázalostí a krásou. Avšak pouze jedna je ta nejslavnější. A pouze jednu zachvátil před pěti lety požár. Pařížský Notre-Dame dnes znovu otevře své brány a bude to prý velkolepý zážitek.
Po požáru, který v roce 2019 zpustošil pařížský Notre-Dame, Emmanuel Macron slíbil, že katedrála bude znovu otevřena v roce 2024. A přestože se toto datum zdálo dlouhé měsíce nedosažitelné, Pařížané se nevzdali snu znovu spatřit jednu ze svých milovaných památek. K tomu došlo dnes, tedy 7. prosince 2024, a program znovuotevření je skutečně výjimečný. Pařížský zpravodaj BBC (který měl příležitost vidět Notre Dame již dříve) popsal návštěvu vnitřku obnovené katedrály jako velkolepý zážitek. Prostory podle něj prosvětlilo i vyčištění a zrestaurování vitráží. „Jsem velmi šťastný,“ řekl architekt Sébastien Truchot, který bydlí nedaleko katedrály. „Ať už věříte v Boha, nebo ne, Notre-Dame je univerzální symbol a je úžasné ho mít zpět a moci ho znovu objevovat,“ dodal.
Oprava pařížské katedrály Notre-Dame
Na rekonstrukci se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. Podle Elysejského paláce bylo na obnovu darováno přes 840 milionů eur (asi 21 miliard korun), využito bylo asi 700 milionů eur. Celá oprava přitom byla hrazena z příspěvků 340 000 dárců ze 150 zemí. Na východní straně památky ale zůstává lešení a rekonstrukce této části bude podle agentury AP pokračovat ještě tři roky.
Program znovuotevření katedrály Notre-Dame
„Znovuotevření katedrály si zaslouží oktáv, a tak se zde bude od 8. do 15. prosince oslavovat pokaždé určité téma," říká pařížský arcibiskup, který si přeje, aby pařížský lid byl přítomen a mší se zúčastňoval.
Otevírací doba
- 7. prosince: 16.00 - 22.00 hodin (pouze pro státníky a pozvané hosty)
- 8. prosince: 17.30 - 22.00 hodin
- 9. prosince - 13. prosince: 15.30 - 22.00 hodin
- 14. a 15. prosince: 15.30 - 20.00 hodin
- Od 16. prosince: opět běžná otevírací doba, tedy 7.45 - 19.00 hodin
Kompletní program
- 9. prosince: Mše svatá neposkvrněného početí Panny Marie
- 10. prosince: Mše svatá za zasvěcené osoby
- 11. prosince: Mše svatá za patrony a dárce
- 12. prosince: Mše svatá a svátek Panny Marie Guadalupské
- 13. prosince: Mše svatá a návrat trnové koruny
- 14. prosince: Mše svatá pro děti a věřící
- 15. prosince: Mše svatá za pařížské hasiče a všechny ostatní, kteří pracovali na místě
Historie a požár katedrály Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame je jedním z nejvýznamnějších příkladů francouzské gotiky. Stavba byla zahájena v roce 1163, za vlády Ludvíka VII., a základní kámen byl položen za přítomnosti papeže Alexandra III. Výstavba trvala téměř dvě století, přičemž byla dokončena v roce 1345. Notre-Dame vyniká svými architektonickými inovacemi, jako jsou létající opěrné oblouky, vysoké klenby a vitráže, které zaplavují interiér barevným světlem. Významným prvkem je také slavná rozeta a dvojice věží, z nichž každá je 69 metrů vysoká. Během francouzské revoluce byla katedrála poničena a mnoho soch bylo zničeno. K obnově došlo i díky spisovateli Victoru Hugovi, jehož román Chrám Matky Boží v Paříži (1831) zvýšil zájem veřejnosti o její záchranu. Na základě této vlny byl v roce 1844 pověřen rekonstrukcí architekt Eugène Viollet-le-Duc, který tak přidal ikonickou věžičku La Flèche.
Dne 15. dubna 2019 svět s hrůzou sledoval, jak katedrálu pohlcují plameny. Požár začal ve večerních hodinách v půdních prostorách, kde byly uloženy dřevěné trámy ze 13. století, přezdívané les Forêts (Lesy). Tyto trámy byly klíčovou součástí střechy a jejich vznícení vedlo k rychlému šíření ohně. Plameny začaly ihned pohlcovat střechu, část klenby a zřítila se i ikonická věžička. Hasiči, kteří bojovali s požárem více než 15 hodin, se zaměřili především na záchranu hlavní konstrukce a unikátních uměleckých děl. Mezi zachráněnými artefakty byla například slavná Trnová koruna, jedna z nejcennějších křesťanských relikvií. Celou událost skvěle zachytil režisér Jean-Jacques Annaud, ve filmu Notre-Dame on Fire.
Požár Notre-Damu v roce 2019
- Požár katedrály Notre-Dame v Paříži vypukl v prostoru její střechy, a to během rekonstrukce v pondělí 15. dubna 2019. Zcela uhašen byl v úterý 16. dubna ráno, po zhruba 15 hodinách. Požár zničil téměř celou střechu, včetně typického sanktusníku, části vitrážových oken a části nosné klenby v chrámové lodi. Spolu s následky hašení také částečně poškodil vnitřní vybavení. Většina vzácných artefaktů však byla zkázy ušetřena.
Okamžitě po požáru zahájil prezident Emmanuel Macron plán na obnovu katedrály, s cílem dokončit práce do roku 2024, kdy Paříž hostila i olympijské hry. Obnova zahrnovala věrnou rekonstrukci původních prvků, přičemž byly použity tradiční materiály jako dubové dřevo a kámen. Tento termín se nakonec dodržet podařilo, a Paříž má tak dnes svou dámu zpět. Katedrála Notre-Dame se mezitím stala symbolem naděje, jednoty a odhodlání. Symbolem, který propojuje minulost s budoucností.
Fotogalerie (6)
Související témata
Další články
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?