Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

„Sicílie má mnoho podob, které ani nečekáte,” říká Matěj Tomek

Životní styl

14. 5. 2025

15 minut čtení

Rozhovor Matěj TomekFoto: freepik.com

S Matějem Tomkem jsme si povídali o kouzelné italské Sicílii, o místech která navštívit i o lidech, které poznat.

S blížícím se létem jsme se rozhodli připravit pro vás rozhovor, který lehce naláká a těžce nadchne. S Matějem Tomkem, který si na Sicílii koupil dům, jsme si povídali o tomto kouzelném italském ostrově, o místech která navštívit i o lidech, které poznat. A pokud si myslíte, že Sicílie je jen další evropský turistický spot, tak zpozorněte ještě víc! Tipy na skrytá zákoutí ostrova jsou v tomto článku totiž zaručena!

Krásný den, Matěji, jak se máte? Předpokládám, že jste již v Casa Asmara, na Sicílii – jaké je tam teď počasí?

Ciao! Na Sicílii je teď přes den krásných 25 - 26 stupňů, ale ještě nezačalo úplné léto. Ten květen je vždy přelomový. Takže občas se ještě trochu ochladí. Ale třeba na 20 stupňů, což je pořád moc příjemný. A jedno z mých nejoblíbenějších období je právě v tuto chvíli.

Jak dlouho trvá turistická sezóna na Sicílii? A je ostrov atraktivní i mimo hlavní turistickou sezónu? A především, od kdy do kdy se tam nechá koupat?

Asi záleží na tom, zda se ptáte majitele restaurace nebo například mě osobně. Pro majitele restaurace je to konec května až konec září. Pro mě je nejoblíbenější období to mimo hlavní sezónu, tedy září, říjen. A je to strašně hezké, protože spousta věcí stále funguje, ale zároveň vzniká taková ta euforie z toho, že sezóna končí, místní mají vyděláno a těší se na to, že si odpočinou. Zároveň už tam není moc turistů a ideální teploty.

Sicílie je ale úžasná v tom, že je atraktivní po celý rok. Tedy alespoň pro mě. Možná únor a březen jsou méně příjemné měsíce, ale jinak doporučuji cestovat tam i mimo hlavní sezónu.

A od kdy do kdy se tam nechá koupat? Ono asi záleží na tom, kde máte své hranice. Ale my se tam často koupeme i například v prosinci, na Vánoce. Je to samozřejmě spíše symolické, ale pár temp si tam dáme. Jinak leden, únor a březen na koupání není. Od konce dubna dál se to už dá.

Syrakusy a staré město Ortigia je určitě must see.

Pokud byste měl volit mezi Palermem a Katánií, které město vám osobně sedlo víc? A proč?

Já se přiznám, že jsem v Palermu ještě nebyl. Ale chystám se tam, protože nedaleko od Palerma mají moji kamarádi bydlení k pronájmu. Jmenuje se to Casa Curu a je ve městě Sciacca. O Palermu mi vyprávěli spoustu krásných věcí. Je tam prý nějaký vintage market, úžasná gastronomie, a především okolí Palerma je moc hezké.

Naopak s Katánii nemám upřímně moc dobré vztahy. Úplně jsme si nesedli, moc si nerozumíme a je pro mě spíše jen přestupní stanice. Pokud tedy potřebuji například někde přespat před odletem z Katánie, raději volím město Syrakusy, které je nedaleko, ale je to mnohem krásnější zážitek.

Určitě se v Katánii dají najít i hezká místa a fajn restaurace, ale já doporučuji spíše si tam dát jen oběd a rychle prolétnout. Sicílie toho totiž umí nabídnout mnohem víc.

Jaká další města na Sicílii byste doporučil navštívit? Například nějaká méně známá, ale zato osobitá.

Všeobecně si myslím, že ta nejkrásnější města na Sicílii už jsou tak nějak profláknutá a lidé je znají. Jinak bych ze svých zkušeností doporučil Cefalù To je moc hezká oblast. A co asi jen málo lidí ví je to, že za návštěvu rozhodně stojí také ostrovy Stromboli a Lipari. To jsou překrásná místa a mají zase úplně jinou atmosféru.

Syrakusy, Trapani, Ragusa – jsou to pro vás turistická "must-see" města, nebo místa jen pro milovníky historie?

Syrakusy a její staré město Ortigia je určitě “must see”. Nemůžete být na východní části ostrova a nenavštívit jí. Ortigia má velké místo v mém srdci. Strávili jsme tam Vánoce, často se tam vracíme a pokaždé, když jsme na Sicílii, tak tam jedu. Je tam například úžasný trh, kde si můžete dát čerstvé ústřice a další mořské plody a celá historická část Ortigia je prostě nádherná. V Syrakusy můžete zároveň navštívit i archeologický park, ze staré vlakové trati udělali pěší zónu, která vede z města podél pobřeží a jsou tam krásné výhledy na útesy i staré město.

Ragusa je také krásné místo. Když přijíždíte a vidíte před sebou staré město postavené na skále, tak je to opravdu úžasný. Ale už je to více turistický. A pokud se tam chystáte, tak doporučuji spojit s Modicou, která je nedaleko a je zase taková pomalejší a klidnější.

Přesto nejhezčí je pro určitě město Scicli. Každý vám řekne, že je to skrytá perla této oblasti, a že je to tam opravdu nejkrásnější.

Rozhovor Matěj TomekFoto: freepik.com

S Matějem Tomkem jsme si povídali o kouzelné italské Sicílii, o místech která navštívit i o lidech, které poznat.

Sicílie je známá svou dlouhou historií. A například Valle dei Templi (Údolí chrámů) je ho prý plné. Navštívil jste někdy toto archeologické naleziště? A doporučil byste jej našim čtenářům? Nebo je to spíše další přelidněný turistický spot?

Přiznám se, že v Údolí chrámů jsem nebyl, ale viděl jsem ho z dálky a vypadá opravdu nádherně. Jak jsem ale zmiňoval už v předchozí odpovědi, nádherný archeologický park nabízí i Syrakusy, kde jsou nejen krásné zahrady, ale také různá naleziště a určitě stojí za to si na něj vyhradit několik hodin.

A co místní architektura obecně? Máte nějaké oblíbené kostely, náměstí nebo staré rybářské vesničky? Tedy mimo Scicli, Donnalucata a Sampieri. 🙂

V oblasti okolo Casa Asmara je opravdu obrovské množství kostelů. Například Scicli jich má přes 100. Já osobně mám ale takový love and hate relationship s kostelem v Syrakusy. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem si říkal, že je to něco, co nepotřebuji vidět. Byl postaven v brutalistním stylu a je vidět z velké dálky. Jak už to ale s architekturou brutalismu bývá, tak postupem času zjistíte, že je vlastně úchvatná. Když stojíte uvnitř a vidíte ty interiéry, tak vás to pohltí. A i z venku to poté začnete vnímat jako něco impozantního.

A když se ptáte na náměstíčka, vzpomněl jsem si na Taorminu, kterou dnes asi každý zná. Nad ní je ale ještě taková menší vesnička, která se jmenuje Castelmola. A musím říct, že zde se vám naskytne jeden z nejhezčích výhledů. Budete mít pod sebou celou Taorminu, výhled na moře, na okolí a celá vesnice je postavená na obrovském skalním masivu. Dokonce jsem našel nějaké hodně staré záběry z Itálie, které byly natočené právě odsud, a moc se zde za tu dobu nezměnilo. To místo bylo vždy nádherné a mělo svou unikátní atmosféru.

A teď pryč z rozpálených měst k vodě. Punta Bianca, Torre Salsa, Scala dei Turchi - byl jste na těchto plážích? A doporučil byste je českým turistům? Nebo znáte i krásnější místa?

Punta Bianca a Scala dei Turchi jsou určitě zajímavá místa a stojí za to vidět. Pokud ale budete na východním pobřeží, tak určitě doporučuji si výlet protáhnout na jih, do města Sciacca (kde je právě i Casa Curu), které je přístavním městem. Můžete si tam tak užít čerstvé mořské plody a celkově výbornou kuchyni.

Do Punta Bianca se tedy určitě vyplatí zajet. Je to nádherné a fotogenické místo, ale zároveň bych nepočítal s tím, že se tam nechá dobře vykoupat. Z mých zkušeností je tam hodně řas. Scala dei Turchi je také nádherná, ale doporučuji navštívit později večer, když už je to vylidněné a pohodlněji se tam vykoupete. Celkově jsou to ale hodně turistická místa a myslím si, že Sicílie celkově nabízí velké množství dalších krásných pláží, které jsou mnohem méně turisticky zaměřené.

Teď mě ještě napadá jedná krásný pláž, poblíž města Noto, a to Spiaggia di Calamosche. Tam je to moc krásné a jde se tam přírodní rezervací, takže už jen cesta tam je moc hezká.

Z města Castelmola se vám naskytne jeden z nejhezčích výhledů.

Které pláže jsou podle vás nejlepší pro koupání? A které spíš na výhledy a focení?

Téměř každá pláž na Sicílii je skvělá na koupání. Co se vyhlídek týče, tak určitě doporučuji výše zmíněné Punta Bianca a Scala dei Turchi. A potom ještě Cefalù, což je takový mix. Tam se dobře vyfotíte na jednom hodně ikonickém místě, a zároveň se tam i vykoupete. Takže to doporučuji „obojživelníkům”.

Sicílie je vnímaná spíše jako suchý ostrov. Dá se tam navštívit i nějaká opravdová zeleň? Kromě přírodních rezervací u Spiaggia di Calamosche a Palerma?

Rozhodně! A to je také jeden z důvodů proč Sicílii miluju. Má totiž mnoho podob a často ani nečekáte, co všechno tam můžete zažít. Například v zimní sezóně se na Etně dá lyžovat. A co se týče zeleně, tak pro mě je jedno z nejhezčích míst Laghetti Cavagrande Carrubella. Je to taková oáza uprostřed ničeho, kterým protéká řeka, a jsou tam překrásné přírodní tůně, dost hluboké i na skákání do vody. Je tam ale náročnější terén, takže doporučuji pevnou obuv, dost vody a svačinu. Je to tam ale opravdu jako z filmu. Průzračná voda v sytě zelené krajině a spousta ptáků i zvířat. My jsme tam dokonce viděli i takového vodního hada. Byl jsem tam i v zimě a to bylo trošku ponurejší. Ale v létě, když tam svítí slunce a vše je modro-zelené, tak to za to opravdu stojí.

Je podle vás Sicílie vhodná spíše pro páry, rodiny s dětmi, nebo i pro mladé lidi vyhledávající party a zábavu?

Já myslím, že Sicílie je vhodná úplně pro všechny. Ale záleží na tom, co hledáte. Pokud chcete něco živějšího, tak určitě zkuste Palermo nebo Katánii. Jestli chcete lokální experience, tak volte menší města, která jsou autentická. Jen pro rodiny s dětmi je hlavní sezóna méně vhodná, protože letní teploty tam mohou být extrémní. Loni tam bylo dokonce až 47 stupňů, ve stínu. A to je prostě náročné. Jinak je ale Sicílie pro všechny. A často tam také potkávám postarší páry, kteří cestují. To mi přijde také hrozně hezký. Dokonce, když se tam s nimi bavím, tak mi říkají, že Sicílie je pro ně splněný sen, a že ji vnímají jako takovou exotiku i dobrodružství, a hlavně splněný sen.

Rozhovor Matěj TomekFoto: freepik.com

S Matějem Tomkem jsme si povídali o kouzelné italské Sicílii, o místech která navštívit i o lidech, které poznat.

Jak na Sicílii obvykle cestujete? Létají tam přímé spoje z Česka? A jsou lety časté?

Lety z Prahy jsou časté. V sezóně se na Sicílii létá každý den kromě středy, s Wizzair, Ryanair a myslím, že i Smartwings. Jsou tam ranní i večerní lety a trvají dvě a půl hodiny, takže je to pohodlný a rychlý. Pro mě jsou celkově lety po Evropě do dvou až tří hodin ideální. Pokud trvají déle, tak to už radši poletím někam úplně jinam a dál.

Na Sicílii se ale dá dojet i autem. Pár lidí, které znám, už tam tak jeli a je to prý krásná cesta. Projedete vlastně celou Itálii, přes Veronu, Pisu, Neapol, a pak můžete pokračovat dál po pobřeží nebo jet trajektem. Ale to je cesta spíše pro někoho, kdo opravdu rád řídí.

A pokud vás zajímá jeden krásný příběh, tak ti moji přátelé z Casa Curu jednou takhle v Praze nasedli na skútr, dojeli až na Sicílii, zamilovali se do ní a koupili nemovitost.

já vždycky říkám, že v Itálii je nádherně všude, a to i na autobusové zastávce.

A co doprava na ostrově? Je hodně riskantní spoléhat se na hromadnou dopravu? Nebo se s ní nechá při troše dobré vůle procestovat celý ostrov?

Haha… No, já vždycky říkám, že v Itálii je nádherně všude, a to i na autobusové zastávce. Ale bude to chtít drátové sluchátka, knihu, vodu a svačinu. Autobusy tu jsou bohužel nespolehlivé. Vždycky si tu myslím, že jsem na to už vyzrál a následně zjistím, že ne. To, co je ale úžasné na cestování po Itálii a Sicílii je ale určitě vlaková doprava. Oni do ní investují spoustu peněz, mají skvělou aplikaci Trenitalia, vlaky jsou moderní, čistý, můžete si tam nabít telefon, a hlavně na východní straně ostrova se s ním dostanete opravdu všude. Takže vlak určitě doporučuji. Já osobně cestuji na Sicílii bez auta z 80 % a jsem zvyklý využívat právě hromadnou dopravu a vlaky. Takže se to určitě nechá.

Pokud ale plánujete cestovat autobusem například na letiště, tak určitě doporučuji udělat si i plán B. Já sám jsem takto několikrát sháněl taxi před sedmou ráno, když autobus nepřijel a mně letělo letadlo za pár hodin. Naštěstí jsou ale na druhou stranu Italové úžasní a vždy vám rádi pomohou.

Jsou na Sicílii místa, kam se bez auta člověk nedostane, a přitom stojí za návštěvu?

Rozhodně to jsou ty tůňky Laghetti Cavagrande Carrubella. Tam se bez auta nedostanete, a přitom to rozhodně stojí za vidění.

Rozhovor Matěj TomekFoto: freepik.com

S Matějem Tomkem jsme si povídali o kouzelné italské Sicílii, o místech která navštívit i o lidech, které poznat.

A otázka na závěr - jaké je vaše nejoblíbenější místo z celého ostrova? Tedy pokud to není tajné. 🙂

Pro mě je nejoblíbenějším místem prostě město Scicli. A potom kostel Chiesa di San Matteo. Pokaždé, když jsme na Sicílii, tak toto místo nikdy nevynechám. Navštěvuji ho při západu slunce s rodinou i přáteli, a také tam všechny posílám. Je to pro mě opravdu zvláštní místo s úžasnou energií.

Rád se potom také vždy vracím do Ortigie, ve městě Syrakusy. Celé město i místní trh je úžasný. Tam mi ale vždy jen stačí si nakoupit zeleninu, ovoce, mořské plody, dát si oběd, a pak zase rychle z té turistické oblasti odjet pryč.

Autor

Kateřina Rázlová

Copywritingu se věnuje od roku 2016. Má zkušenosti s tvorbou obsahu pro e-shopy a vyhledávače letenek. V Macchiatu je spoluzakladatel a šéfredaktor, zaměřuje se na psaní rozhovorů, článků o realizaci architektonických projektů i PR článků.

Další články

Rozhovor Andrea Pastrnek

„Architekt musí být i psycholog,” říká vítězka soutěže Kanceláře roku

Společnost

12. 6. 2025

Kateřina Rázlová

Architektka Andrea Pastrnek zvítězila se svým studiem v soutěži Kancelář roku a nyní se chystá na další velké projekty.

Rozhovor Matěj Šmucr

„Na sociálních sítích je dnes těžké vyniknout,” říká fotograf Matěj Šmucr

Životní styl

3. 6. 2025

Kateřina Rázlová

O focení v divočině, placených nabídkách i oblíbené technice jsme se bavili s fotografem značky Nikon - Matějem Šmucrem.

Rozhovor Votre PlaisirPremium

„Hledáme partnera pro pobočku ve Francii,” říkají zakladatelé Votre Plaisir

Byznys

16. 6. 2025

Kateřina Rázlová

Votre Plaisir založili Gábina a Michal Hrubcovi a v plánu mají i pobočku ve Francii. Pokud se najde ten správný partner.

Nahoru