Naše těla mají ráda řád a pravidelnost. A záleží jen na vás, zda se rozhodnete svůj čas investovat do těch správných, které vás posunou a zlepší vaší kondici, nebo naopak. My jsme pro vás sepsali 5 návyků, díky kterým se budete lépe cítit fyzicky i psychicky. Podmínkou je však jejich pravidelné dodržování. Tak směle do toho.
1. Naučte se vypnout hlavu
Dnešní doba je zrychlená a pod tíhou všech úkolů, termínů a přemíry informací je na místě dát unavené mysli oddych a vyčistit ji. Pokud cítíte, že to také potřebujete, máme pro vás jednu radu - meditace. Meditovat přitom může úplně každý a způsobů existuje také mnoho. Záměr by měl být ale vždy stejný, a to zbavit se nekonečného proudu myšlenek, které skáčou a neustále se k nám vracejí. Pokud jste to ještě nikdy nezkusili, můžete začít třeba dnes a uvidíte, že výsledky se dostaví poměrně rychle, tedy během pár dní. A jak na to? Usaďte se a zaměřte pozornost výhradně do sebe. Začněte pozorovat svůj dech. Narovnejte se, dlaně nechejte volně ležet na kolenou. Prohlubujte svůj dech. Uvolněte se do přirozené vibrace. Na toto cvičení si dopřejte 20 minut denně. Po čase se do něj vpravíte tak, že ho budete moct aplikovat kdykoliv bude potřeba, a to nejen doma, v klidu, ale například i v přeplněném autobusu nebo ve frontě na úřadech. Během chvíle se tak zklidníte a změníte perspektivu. Uvidíte.
2. Dopřejte si teplé snídaně
Pravdou zůstává, že tělo funguje podle toho, co do něj vkládáme, respektive jíme. Přičemž základ, tedy první jídlo dne je to nejdůležitější. Určitě se tedy neokrádejte o snídani. Západní společnost je zvyklá rychle vstát a „upalovat” do práce. Přitom je ale velmi důležité si v tomto čase vytvořit rituál, kdy si sednete, dáte teplé jídlo, v klidu jej sníst, a vašemu tělu tak dáte pokyn, že je čas začít fungovat na plné obrátky, a že má co spalovat. Snídaně je zkrátka klíčová. A teplá snídaně udělá dvojnásobně dobře odvedenou práci. Nemluvě o tom, že jíme očima a vajíčka se zeleninou a toastem udělají na talíři jistě větší dojem, než chleba s máslem. Určitě se v tuto hodinu nemusíte bát ani tučnějších pokrmů. Díky tomu, že je začnete trávit už ráno, má vaše tělo celý den na to, aby si vzalo vše potřebné a méně zdravé látky jednoduše odbouralo. Pokud tedy milujete například sladké a nedokážete si říct ne, věřte, že toto je mnohem lepší varianta, než ta v 10 večer. Navíc je znakem dobře fungujícího trávení hlad přicházející právě v tomto čase. V noci totiž sice spíme, ale naše tělo pracuje pořád. Regeneruje tkáně a svaly, reguluje hormonální hladinu, odstraňuje toxiny, a mnoho dalších. A věřte, že k tomu vydá velkou část své energie. Proto je důležité se ráno najíst a dodat tak vašemu tělu toliko potřebné živiny.
3. Dodejte spánku pravidelnost
Jak jsme už napsali výše, i spánek je nenahraditelným „rituálem”, při kterém se naše tělo regeneruje. Zároveň je ale velmi důležité ho naučit, kdy k této regeneraci dojde, aby si tak zvyklo a daný čas využilo co nejefektivněji. A jaké konkrétní výhody má „řízený” spánek? Pravidelný spánkový režim pomáhá tělu nastavit biologický hodinový systém, což vede k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku. Nedostatek spánku nebo nepravidelný spánkový režim může vést k únavě, podrážděnosti a snížené schopnosti soustředění. Naopak, pravidelný spánkový režim může pomoci zlepšit náladu, paměť, koncentraci a celkovou výkonnost. Pravidelný spánek hraje roli také v regulaci hladiny hormonů, které ovlivňují chuť k jídlu a metabolismus. Nedostatek spánku tak může vést k poruchám hladiny těchto hormonů a přispět k obtížím s udržením správné hmotnosti. Nedostatek pravidelného spánku je také spojován s celou řadou chronických onemocnění, včetně cukrovky, srdečních chorob a hypertenze. Pravidelný spánkový režim naopak pomáhá snižovat riziko těchto zdravotních problémů. Sečteno podtrženo, budete spát dobře, nepřerušovaně a dlouze. Ráno se probudíte svěží a plní energie. A ve výsledku budete schopni celý den fungovat mnohem efektivněji a pozitivněji. A to už za to stojí.
4. Nastavte časové mantinely svému mobilu
Moderní technika nás obklopuje na každém kroku, a to dokonce i když spíme nebo sportujeme. Jenže vinou toho na nás neustále doléhá pocit, že něco musíme kontrolovat, a že když nebudeme reagovat hned, něco nám uteče. Výsledkem je psychické napětí, ve kterém se permanentně ocitáme. Pokud se tedy chcete zbavit permanentního stresu a vypětí, regulujte váš čas trávený u technologických, obzvláště mobilních, zařízení. Ideálně dvě hodiny před spánkem už do mobilu prostě nekoukejte. Vypněte si wi-fi, data, veškerá upozornění, nebo si jednoduše nastavte tzv. večerku. Svoji hlavu nalaďte postupně na spánek, ideálně vypněte doma všechna bíle zářící světla a běžte si třeba číst. Při usínání pak nemějte mobil hned vedle hlavy. Klidně ho nechte ve vedlejší místnosti. Co se bude dít ráno? Budík z mobilu bude vyzvánět, což vás donutí rovnou vstát, ne si znovu lehat. A vy si tak dopřejete čas navíc, na cvičení, dobrou snídani nebo sumarizaci vašich denních povinností a aktivit.
5. Naordinujte si pohyb venku
Za toto nás budou nejspíše fanoušci fitness center proklínat, ale pohybu venku se nic nevyrovná. A má to své důvody. Pohyb snižuje úzkost a stres, zlepšuje náladu a podporuje duševní pohodu. Jakákoliv fyzická aktivita přináší mnoho zdravotních výhod, jako je posílení svalů a kostí nebo podpora srdečního zdraví. Sluneční světlo je také přirozeným zdrojem vitamínu D a pravidelný pobyt venku vám pomůže doplnit hladinu tohoto vitamínu. Denní světlo zároveň pomáhá regulovat spánek a zlepšit kvalitu spánku. V neposlední řadě pohyb venku podporuje imunitní systém a pomáhá v boji proti infekcím a nemocem.
Tip na závěr: pěstujte i zlozvyky
Pak tu ale máme také opačný případ, a to snadné osvojení si návyků, které nejsou pro naše zdraví nebo život ideální. Skvělým příkladem je tzv. Diderotův efekt, který lze volně přeložit jako konzumerismus nebo shopaholismus. Jedná se o návyk, kdy si často a rádi pořizujeme nové věci, a to kvůli lepším pocitům a získání vyšší sociální úrovně. Věřte ale, že i tento zlozvyk lze využít, a to v případě, že se svými nákupy zaměříte na získávání zboží a služeb, které podpoří váš osobnostní nebo kariérní rozvoj. V této situaci už totiž mluvíme spíše o investování do vlastního vývoje a budoucnosti. A zde je jeden příklad za všechny. Pokud ve svém volnu rádi cvičíte, můžete si pořídit nové sportovní vybavení nebo například permanentku do fitka. Zaměříte-li se tedy na základní zdravé principy a zlozvyky si „budete dopřávat” pouze jako součást vyšších cílů, nemusí vás nijak poškodit.
Další články
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?
Mohlo by vás zajímat
Trenýrkárna.cz je často skloňovaným pojmem, a to nejen pro její popularitu mezi zákazníky, ale také projekty, které na sebe nabaluje. V roce 2019 odkoupila Styx, a letos přibrala také značku Pietro Filipi. O jejím vývoji, plánech s ostatními projekty, ale i čínských fast fashion gigantech jsme si povídali přímo s jejím spoluzakladatelem a majitelem - Ruslanem Skopalem.
Přišel nový rok a s ním i čas na změnu. Stejně jako světové ekonomiky, technologické korporace, nebo módní průmysl, i my jsme se tedy rozhodli rozšířit naše portfolio. A jelikož neseme jméno jednoho z nejznámějších nápojů světa, chceme se právě na tento segment zaměřit a sdílet s vámi mapu těch nejlepších českých kaváren.
Crop bundičky, vysoké kalhoty, a především barevné ladění. Tak by se nechal shrnout styl, který je letos očekáván na všech svazích, od Špindlu až po Aspen. Ať už tedy plánujete lyžovat, užívat si v barech, toulat se přírodou nebo se naložit do horkých pramenů, bude potřeba se na to pořádně oháknout. A my přesně víme, kam pro ty tip top kousky.
Mnozí z vás si už jistě všimli, že metra na lince C zastávkou Pankrác pouze projíždějí, a bude se tak dít až do začátku roku 2026. A proč? Důvod je jednoduchý - výstavba a propojení koridoru s novou linkou D, která povede mezi Náměstím Míru a Depem Písnice. Na co se můžeme na této nové lince těšit?
Odstartoval rok 2025 a pro řadu z nás to znamená šanci, jak začít znovu nebo alespoň zlepšit to, na čem pracujeme. Nový rok totiž není jen kalendářním zlomem, ale i pomyslným mezníkem, který v naší mysli vytváří nové příležitosti a touhu po změně. Jak si ale nastavit reálné a motivující cíle a neztratit směr ani v momentě selhání?