Jak na podzimní splín? Jednoduše se s ním poperte!
Přicházející podzim i nečekané záplavy zamávaly s psychikou nás všech, a v důsledku toho narůstá počet lidí, kteří mají špatnou náladu a tendence k tzv. depkám. Abyste se dostali ze splínu, nemusíte ale hned za psychology či psychiatry. Někdy může stačit sáhnout do kapsy pro telefon a vyzkoušet jednu z moderních aplikací, nebo pokračovat ve čtení a osvojit si několik podzimních rituálů.
Zvyšte svou mentální odolnost! Usnadní vám to život a přinese zcela nový úhel pohledu
Schopnost čelit životním těžkostem můžeme zvýšit pomocí posílení odolnosti. Mentální odolnost znamená, že se těžkostem nepoddáváme, ale snažíme se s nimi aktivně bojovat. Pokročilý typ odolnosti si můžeme představit jako pružnou sílu, která nám umožní čelit nepříznivým okolnostem do té míry, že se zotavíme, sebereme síly a vrátíme se zpátky do původního stavu. Tu vás sice dnes prakticky nenaučíme, ale teoreticky vás seznámíme s postupem, jak odolnost trénovat.
„Zažila jsem situaci, kdy jsem myslela, že už je s námi amen,” říká ex letuška a autorka knih o létání Marika Mikušová
Všichni se s nimi čas od času setkáváme a služba, kterou nám vždy s úsměvem poskytují, je už dnes braná jako samozřejmost. Ale to by neměla. Ve své práci totiž zastupují minimálně čtyři další profese, a dokonce i riskují své životy. Ano, řeč je o letuškách. Tak pokračujte ve čtení a pojďte si užít jeden běžný „let", ne zcela běžným způsobem. Tedy z pohledu leteckého personálu. Nebo spíše leteckých hrdinů.
„V české mentalitě je vítěz jen jeden a ostatní jsou poražení,” říká student Stanfordovy univerzity Václav Kocum
Studium a vzdělávací systém. To vždy bylo a bude velké téma. Protože, stejně jako žáci a studenti, i dospělí se neustále učí a snaží se o posun. Ne vždy ale máme po ruce učitele, který nám vše vysvětlí a řekne správnou odpověď. To ale neznamená, že se nemáme kým vést nebo alespoň inspirovat. Stačí začít vnímat svět okolo a snažit se od ostatních převzít to, co je dobré pro nás. Na téma českého versus amerického vzdělávacího systému jsme zpovídali odborníka na IT a studenta Stanfordovy univerzity v Kalifornii - Václava Kocuma.
„Jsem moc šťastná, že právě to, co baví mě, baví i ostatní,” říká influencera Barbora Ondráčková
Báru Ondráčkovou nemusíme dlouze představovat. Pokud patříte do generace Y nebo Z, jistě její Instagram a blog znáte nebo rovnou sledujete. Ty totiž patří k těm největším a nejtrvalejším v Česku. A především jsou o tématech, která dnes hýbou světem. Její přehled o módě i výběr top cestovatelských destinací je skutečně skvostný. No a pokud vám její jméno nic neříká, tak nevěšte hlavu a pokračujte ve čtení. Třeba vám tímto rozhovorem rozšíříme obzory na sociálních sítích.
„Myslím, že rodičovské dovednosti nejsou dané pohlavím, ale individuálním nastavením každého z nás,” říká táta na rodičovské Matěj Červ
Časy se mění. To je jistá věc. A doby, kdy rodičovská dovolená byla doménou pouze žen, jsou ty tam. Mnozí se přitom na tento posun dívají skepticky, ale jiní jsou naopak měnícím se rolím otevřeni a vidí v nich výhody. Jedním takovým je i Matěj Červ, který se z praktických důvodů rozhodl, že zůstane se svým malým synem Adamem na mateřské. Jaké každodenní výzvy to přináší? Co ho k tomu vedlo? A co by poradil ostatním tatínkům? Pokračujte ve čtení.
„Chci ze sebe dostat nejvíce a být nejlepší,” říká kuchařka a vítězka MasterChef Kristína Nemčková
Kristína je nejmladší vítězkou v historii soutěže MasterChef. To je ale pouze zlomek toho, co tato mladá žena již dokázala. My vám s ní dnes přinášíme rozhovor, a možná tak trošku i motivační zpověď. Protože ještě předtím, než byla zástupkyní šéfkuchaře v michelinské restauraci, ambasadorem Českého gastronomického institutu, absolventkou prestižní kuchařské školy Le Cordon Bleu a food blogerkou, byla prostě jen Kristínou.
Chcete být šťastnější? Obklopte se cizinci
Je dost možné, že jste se s tímto tvrzením už někdy setkali, a byť to nezní zrovna hezky, něco na tom bude: Češi jsou spíše bručouni. Samozřejmě, žije se tu dobře. Víme to my a potvrzují to i expati. V žebříčku kvality života každoroční studie Expat Index, Česko zaujalo sedmé místo před zeměmi jako Finsko, nebo dokonce Nizozemsko a Japonsko. Ať už to tedy tak vypadá nebo ne, náš životní styl je skutečně nadstandardní. A pokud je tu problém, tak bude nejspíše jinde.
„Umění cestovat nabízí komplexní cestovatelský obsah pro milovníky cestování,” říkají zakladatelé
Založit a vybudovat projekt už na střední škole chce nejen velké úsilí a nadšení pro věc, ale také talent a umění pohybovat se v daném odvětví. A to Marťa s Matějem zvládli na jedničku. Dnes se díky tomu mohou těšit z úspěchu, který jejich platforma Umění cestovat zaznamenává. My jsme je našli díky specifickému vyhledávání na Googlu, kde na nás vyskočili hned v prvních řádcích. Náhoda? Nemyslím si.
„Nejlepší foťák je ten, co zrovna držíte v ruce,” říká expediční fotograf Jan Hvízdal
Pokud se vám zdá, že v Česku nemáme dostatek příležitostí nebo lidí, kteří je dokáží využít, tak pokračujte ve čtení. Přinášíme vám rozhovor s expedičním fotografem Janem Hvízdalem, který tráví celé měsíce na cestách, a to ve velmi nehostinných podmínkách. Který dal přednost drsné přírodě před pohodlnou prací v kanceláři. Který se rozhodl vystoupit ze své komfortní zóny a skrze svůj objektiv ukázat lidem svět tam venku. A který se, díky své vytrvalosti a chuti plnit si sny, dostal nakonec až na vrchol.
„Nápad na appku přišel během covidu,” říká zakladatelka aplikace Placehunter Eliška Janoušová
Stačil jediný pohled a bylo rozhodnuto. Eliška Janoušová nám svými fotkami na sociálních sítích vzala dech. A to v dobrém slova smyslu. Její cit pro barevné sjednocení i kompozice vizuálů jsou zkrátka dokonalé. A to zdaleka není vše. Těmi hlavními věcmi, které nás upoutaly, byly duch i život, které do svých fotek dokáže dostat. Dostat, oživit a vyprávět skrze ně svůj životní příběh. A pokud vám to stále nestačí, můžete si u Elišky stáhnout appku nejlepších výletů ve střední Evropě. Nebo se rovnou vydat na společné dobrodružství.
Budování zdravého sebevědomí je nejlepší investicí
Ani málo, ani moc. Kolik ho ale přesně má být? Sebevědomí, které vyzařuje z úspěšných lidí, často vůbec nesouvisí s tím, co v životě dokázali. Víra ve vlastní hodnotu a schopnosti naopak úspěchu předchází. Dobrou zprávou je, že sebevědomí není vrozené a dá se v průběhu života utužovat a posilovat.